“Trakya Kültür Günleri Festivali”

“Trakya Kültür Günleri Festivali”
26 Haziran 2019

Bu yıl 20-25 Haziran 2019 tarihlerinde Bulgaristan’ın Filibe kentinde, T.C. Çanakkale Valiliği ve T.C Filibe Başkonsolosluğu’muz himayelerinde ve Filibe Belediyesi katkılarıyla 6.sı düzenlenen “Trakya Kültür Günleri” Festivali’ne Çanakkale Valiliği İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Çanakkale Folklor Araştırmaları Derneği (ÇAFAD) katılım sağladı.

2019’da Avrupa Kültür Başkenti ilan edilen Filibe kentindeki tarihi Roma Stadyumu’nda açılışı gerçekleştirilen festivale Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Filibe Belediye Meclisi Başkanı Savina Petkova, TrakArt Sanat Galerisi Müdürü Georg Trak ve STK temsilcileri katıldı. Açılışta Çanakkale Folklor Araştırmaları Derneği’nin (ÇAFAD) müzik ve folklor ekibi Ege ve Karadeniz yörelerimizden oyunlar içeren gösterisini takiben Çanakkale ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden seçilmiş müzik ziyafeti verildi. Gösteri Filibe halkı ve bölgede yaşayan soydaşlarımızın büyük ve takdirini topladı.

Açılışın ertesi günü Filibe TrakArt Sanat Galerisi’nde, 2018 Troya Yılı içerisinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca düzenlenen Grafik ve Afiş Yarışması’nda ödül alan 49 eserin yer aldığı serginin açılışı Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani tarafından yapıldı.

Ardından ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer ve TÜRSAB Çanakkale Körfez Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik tarafından Troya efsanesi ve 2018 Troya Yılı’nın etkileri kapsamında sunum yapıldı.

TrakArt Sanat Galerisi Müdürü Georg Trak, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu’na ve Çanakkale Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne festivale yapmış olduğu katkılardan dolayı plaket takdiminde bulundu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir