Troia Antik Kenti’ndeki Kazı Çalışmalarında Dijital İmkanlar Kullanılacak

Troia Antik Kenti’ndeki Kazı Çalışmalarında Dijital İmkanlar Kullanılacak
28 Temmuz 2009

Troy filmiyle bütün dünyanın tanıdığı Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içerisinde bulunan Troia Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında gelecek yıldan itibaren dijital imkanların da kullanılacağı açıklandı.

Troia Antik kenti kazı heyeti başkanı Almanya’nın Tübingen Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ernst Pernicka, ÇOMÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Troia Kazı Heyeti Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Rüstem Aslan ile birlikte Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan?ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Troia Antik Kenti’nde başlatılan 2009 yılı kazı çalışmaları ile ilgili bilgi veren Dr. Ernst Pernicka, Türkiye, Almanya, ABD, Bulgaristan, İngiltere ve Hollanda gibi 8 ülkeden 60?a yakın bilim adamı katıldığı çalışmaların devam ettiğini belirterek, ?21. dönem kazılarında bu yıl ağırlıklı olarak geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen aşağı şehir savunma hendeği bölgesinde çalışmalar yapılacak. Gerçekleştireceğimiz çalışmalarda aşağı kentin ne kadar büyük olduğunu belirlemek istiyoruz. Ayrıca bu dönem içinde kazı çalışmalarının yanı sıra Korfmann dönemine ait yayına yönelik değerlendirmelere de ağırlık vereceğiz. Kazı çalışmaları Eylül ayının ilk haftası sona erecek? dedi.

Prof. Dr. Ernst Pernicka, gelecek yıldan itibaren Troia antik kentindeki çalışmalarda dijital imkanların kullanılacağını da belirterek, ?Bu sayede çalışmalarımızı daha az zamanda tamamlayabileceğimiz gibi antik kent ile ilgili bilgileri de daha iyi inceleme fırsatı bulabileceğiz. Berlin Müzesi bunu çok iyi yapıyor. Bu kapsamda Ağustos ayında Berlin Müzesi yetkilileri buraya gelerek bir çalışma yapacaklar. İnceleme sonunda da Troia Antik kentinde yapılacak dijital ortamdaki çalışma sistemi hakkında geniş bilgi edinebileceğiz. Amacımız burada yapılan çalışmaların tamamının dijital ortamda İnternet üzerinden yayınlanması? dedi.

Troia Antik Kenti?nin bulunduğu bölgeye müze yapılması konusundaki çalışmaları desteklediğini de belirten Dr. Ernst Pernicka, Troia antik kentinin dünya gençlerinin bir buluşma noktası olabileceğini söyledi.

Çanakkale Belediye başkanı Ülgür Gökhan da ziyarette yaptığı konuşmada Troia Antik kentinin önemine değinerek, ?Ekonomik krize rağmen Antik kentte yıllardır kazı çalışmalarının devam etmesi gerçekten çok önemli. Bu sebeple kazı çalışmalarına devam eden ekibi kutluyorum. Buradan da Troia Müzesi konusunda başlatılan çalışmalara herkesin katkı vermesini istiyorum. Troia günübirlik gelen turistlerle değil, burada konaklama yapacak turistlerle ön plana çıkmalı. Troia Müzesi?nin de bunu gerçekleştireceğine inanıyorum? şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir