Troia Atı’nın Önünde Ücretsiz Nefes Ölçümü Yapılacak

26 Haziran 2012

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği’nden yapılan açıklamada 27 Haziran “Dünya Spirometri Günü” (Nefes Ölçümü Günü) etkinliği kapsamında kordonboyunda, Troia Atı civarında kurulacak çadırda saat 10.00’dan itibaren ücretsiz nefes ölçümü yapılacağı bildirildi.

Tüm Dünyada bugün nefes ölçümünün kamuoyu tarafından bilinmesi ve kullanılmasını sağlamak amacıyla ücretsiz nefes ölçümü yapılacağının bildirildiği açıklamada yer seçimi olarak Troia Atı civarının seçilmesinin nedeni olarak tarihteki anlamına benzer şekilde akciğer hastalıklarının gizli yüzünü nefes ölçerek ortaya çıkarmayı amaçlamak olduğu ifade edildi.

Akciğer hastalıklarının önemini hatırlatmak ve erken tanı konulmasını sağlamak amacıyla 27 Haziran günü “Dünya Spirometri Günü” olarak değerlendirilen etkinlik, hastalıklarının önlenmesi, erken tanı konulması ve tedavi edilmesi konularında küresel işbirliğini amaçlıyor.

Nefes Ölçümü Hakkında
Spirometri (nefes ölçümü), özellikle nefes darlığına neden olan akciğer hastalıklarının tanısının konulması ve tedavisinin izlenmesinde kullanılan basit,ucuz ve kolay uygulanan bir yöntemdir.

Nefesi ölçülecek kişinin boyu ve vucut ağırlığı kaydedildikten sonra bir kaç kez nefes alıp, vererek hesaplanmaktadır.

Kırk yaşını geçmiş sigara içen ve özellikle devamlı öksürük ve nefes darlığından yakınan kişilerin nefes ölçümü yaptırmaları gerekmektedir.

Akciğer hastalıklarının genellikle geç belirti vermekte ve halkımız doktora gitmekte geç kalmaktadır.

Sigara alışkanlığı da öksürük ve nefes darlığı yakınmalarının yanlışlıkla normal kabul edilmesine neden olmaktadır. Oysa hiçbir öksürük yada nefes darlığı normal değildir, bir hastalık belirtisidir.

Sigara içenlerin, bu zararlı alışkanlığı bırakmaları konusunda en önemli uyarı hasta olmalarıdır. Ancak hasta olduktan sonra sigaranın bırakılması yeterli değildir.

Nefes Ölçümü testi, hasta olmadan önce akciğerlerin zarar gördüğünü anlamaya ve sigarayı bırakmaya karar vermeye yardımcı olur.

Tüm Dünyada bugün nefes ölçümünün Kamuoyu tarafından bilinmesi ve kullanılmasını sağlamak amacıyla ücretsiz nefes ölçümü yapılmaktadır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir