Troia Kazılarını İlk Defa Bir Türk Üniversitesi Üstlendi

Troia Kazılarını İlk Defa Bir Türk Üniversitesi Üstlendi
12 Aralık 2013

Çanakkale’de bulunan Troia antik kenti, yaklaşık 150 yıllık kazı macerasında ilk defa bir Türk üniversitesi tarafından kazıldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), bu yıl yapılan kazılar hakkında bilgi verdi.

“2013 yılı Troia kazısı çalışmaları; Bakanlar Kurulu Kararı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izniyle, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi adına, Doç. Dr. Rüstem Aslan tarafından gerçekleştirilmiştir.
Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nin denetimi ve yardımıyla yapılan çalışmalar, öncelikle Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Tevfikiye Köyü Muhtarlığı ve Troia Vakfı’nın yardım ve katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.
Bu yılki çalışmalarla birlikte, Frank Calvert’in 1863 yılındaki ilk kazısından itibaren, Troia çalışmalarının 150. yılıdır. Bu süreç içerisinde Troia kazılarında pek çok önemli buluş ve çalışma gerçekleştirilmiştir. Heinrich Schliemann’ın höyüğü büyük oranda tahrip ederek bulduğu “Troia Hazineleri’ni yurtdışına kaçırması; Wilhelm Dörpfeld’in Troia’nın dokuz kentini keşfi; Carl Blegen’in bu kalıntıları modern arkeolojinin merkezi yapması ve Manfred Osman Korfmann’ın yeni bir ufuk açarak, Son Tunç Çağı Troia’sının bir Anadolu kenti olduğunu ortaya koyması; 150 yıllık çalışmaların en önemli sonuçlarıdır.
Ancak Troia çalışmaları 150. yılında tüm bunların ötesinde, çok önemli bir olaya tanıklık etmektedir. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği yarışmada birinci olan Troia Müzesi Projesi’nin yapımına başlanmıştır. Yetkililer tarafından müzenin 2015’e kadar açılmasının planlandığı belirtilmektedir. Hiç kuşkusuz Troia Müzesi’nin Çanakkale ve Türkiye turizmine önemli katkıları olacaktır. Yine buna paralel olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ören yeri çevre düzenleme çalışmaları da bitirilmek üzeredir.
Böylesi önemli bir süreçte Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Troia kazı çalışmalarına talip olmuş ve çalışmaları başlatmıştır.
Kasım ve Aralık ayında gerçekleştirilen bu seneki çalışmalarda öncelikle Troia ören yerinin Troia Müzesi sürecine hazırlanması ve 2014 yılı çalışmalarının planlanması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, ziyaretçi yollarındaki bilgilendirme sistemi yeniden düzenlenmiş ve kısmen yenilenmiştir. Ayrıca ören yerinde doğal koşullar sonucu oluşan bazı tahribatlar da giderilmiş; kalıntılar büyük oranda temizlenmiştir. Ören yerindeki bazı kritik noktalarda ise koruma önlemleri alınmıştır. Bununla birlikte 2014 yılı çalışmaları için yeni kazı evi hazırlıkları da tamamlanmıştır.
Troia çalışmaları kesintiye uğramadan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi adına 2014 yılı ve sonrasında geniş katılımlı uluslararası bir ekiple devam ettirilecektir.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir