Troia’ya rekor ziyaret…

Troia’ya rekor ziyaret…
08 Ekim 2018

2018’in Troya Yılı ilan edilmesiyle birlikte kente gelen turist sayısında da artış yaşanmaya başladı. Müzenin inşa edilmesi, farklı organizasyon ve programlarla tanıtımların gerçekleştirilmesi meyvelerini vermeye başladı.

Troya Antik Kenti, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Başta Uzak Doğu olmak üzere Troya, farklı ülkelerden turisti de çekiyor. 2018 Troya Yılı ile birlikte gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası tanıtım çalışmaları neticesinde daha çok dikkat çekmeye başlayan Troya’nın ziyaretçisi eksik olmuyor. Kent, geçtiğimiz cumartesi günü yaklaşık 1500 kişiyi ağırladı. Park alanını tamamen turist otobüsleriyle dolduğu Antik kentte turistler kenti ilgiyle gezerken bol bol fotoğraf çekildi.

Çanakkale’de 5 bin yıllık geçmişe ışık tutan Troya Ören Yeri’nde, 2013 yılında yapımına başlananTroya Müzesi, yaklaşık 70 milyon TL’lik harcamayla tamamlandı. Ören yerindeki teşhir ve tanzim uygulamasında son aşamaya gelinirken, kazılarda ortaya çıkarılan 2 bin eser müzeye kondu. Projeyle yurt dışında bulunan Troya hazinelerinin bir bölümü de ait olduğu topraklara döndü. Halen yurt dışındaki 7 müzede sergilenen Troya eserlerinin de Türkiye’ye getirilmesi için umut olan müze önümüzdeki günlerde ziyarete açılacak.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir