“Troya İçin Yüzüyoruz”

30 Ağustos 2018
09.00
Çanakkale

Bu yıl 32’ncisi düzenlenecek olan Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması’nın tanıtım toplantısı Çanakkale Truva Otel’de gerçekleştirildi. Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20.yıldönümü ve Avrupa’da Kültür Mirası Yılı ilan edilmesi nedeniyle 2018, ‘Troya Yılı’ ilan edildi. Troya Yılı’nda düzenlenen etkinlikler kapsamında, Çanakkale Valiliği himayelerinde Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması gerçekleştirilecek. Yarışmanın tanıtım toplantısına Çanakkale Rotary Kulübü Dönem Başkanı Soykan Özer, 2430 Bölge Kuzey Koordinatörü Mete Varol, 2430 Bölge Güney Koordinatörü Tarık Ciğerci, 2440 Bölge Yüzme Yarışması Komite Başkanı Erdal Gezen, Çanakkale eski dönem Rotary Kulübü Başkanları ve Çanakkale Valiliği 2018 Troya Yılı Koordinasyon Merkezi yetkilileri ile birlikte yerel medya ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

703 yarışmacı katılıyor

Çanakkale Rotary Kulübü tarafından her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda düzenlenen yüzme yarışmasına, 78 yabancı ve 625 yerli olmak üzere toplam 703 yarışmacı katılacak.İlhamını Çanakkale Boğazı’nda bir antik çağ hikayesi olan Hero ve Leander’in hüzünlü aşk hikayesinden alan yarışma bu yıl 78 yabancı, 625 yerli katılımcı ile gerçekleştirilecek. Bu yarışmacıların içinde Brezilya’nın Sao Paulo kentinde düzenlenen Uluslararası Yüzme Turnuvası’nda 2 altın madalya kazanarak Türkiye’yi başarıyla temsil eden doğuştan elleri ve ayakları olmayan milli sporcu Hamit Demir ile İngiltere ve Fransa’yı ayıran Manş Denizi’ni 11 saat 29 dakikalık dereceyle en kısa sürede geçen Türk kadını unvanına sahip olan İzmir’li sporcu Bengüsu Avcı da yer alacak.

Toplantıda konuşma yapan Çanakkale Rotary Kulübü Başkanı Soykan Özer şöyle konuştu: “Çanakkale Rotary Kulübünden toplum hizmetleri projelerinin en önemlisi olan ve her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramımızda büyük bir emek ve özveriyle yüzme yarışmamızın 32.sini gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşamaktayız. Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması 30 Ağustos Zafer Bayramımızda, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anarak, kahraman Türk Ordumuzun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin kutlandığı anlamlı günde, Çanakkale Rotary Kulübü’nün dönem ve gelecek dönem başkanı ile üyelerinin yarışma tarihinden yaklaşık dokuz ay önce başlattıkları özverili çalışmalarının sonucunda yaklaşık 6000 saatlik bir zaman diliminde hazırlanarak gerçekleştirilmektedir. Çanakkale ili sınırlarında yer alan STK lar ile bölgemiz kulüpleri içinde 30 yılı geçkin bir süre içinde kesintisiz gerçekleştirilen bu boyutta başkaca bir etkinlik bulunmamaktadır. 30 Ağustos günü ve öncesi Çanakkale’ye gelen yerli ve yabancı katılımcılar, refakatçileri ile yarışmayı izlemeye gelen misafirlerin sayısı yaklaşık 2000 kişiyi bulmaktadır. Bu katılım Çanakkalemize sosyal ve ekonomik açıdan son derece ciddi katkı yaptığı gibi Rotary değerleri başta olmak üzere barışın kenti Çanakkale’nin tarihinin, doğasının tanıtımı açısından önem arz etmektedir. 31 yıldır sürdürdüğümüz geleneksel yarışmamız ilk kez 1986-87 yıllarında dönem başkanımız Rtn. Özer Öner’in değerli katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. Sadece 1999 yılında yaşadığımız körfez depremi nedeniyle iptal edilmiştir. O yıl için ayrılan yarışma bütçesi Kocaeli’nde yapımı gerçekleştirilen Rotary Kocaeli Hastanesi’ne bağışlanmıştır. Bu sene yarışmamızın uluslararası Rotary 2420-2430-2440. bölgelerin ortak projesi olarak gerçekleştirilecek olması önceki yıllarda yaptığımız yarışmalardan çok büyük farklılığı ortaya koyacaktır.” dedi.

Yüzme Federasyonu takviminde yer alan yarışmaya Çanakkale Valiliği, Eceabat Kaymakamlığı, Çanakkale Belediye Başkanlığı, Kepez Belediye Başkanlığı, Boğaz Komutanlığı, Çimenlik Kalesi Komutanlığı, Çanakkale Emniyet Müdürlüğü, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, İl Dernekler Müdürlüğü, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü, Çanakkale Liman Başkanlığı, Çanakkale Deniz Polisi, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Gemi Trafik Hizmetleri, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, AFAD, 2018 Troya Yılı Koordinasyon Merkezi gibi kurumlar ile Wilusa Turizm ve Küçük Balıkçılar Derneği tarafından destek veriliyor. Adı geçen kurumlardan 250 görevli yarışma esnasında fiilen katkı sağlayacak. Yarışma, 30 Ağustos tarihinde sabah saat 08.30’da başlayarak, Eceabat ilçesi kumsalı ile Asya yakasındaki Çimenlik Kalesi kumsalı arasında 6 bin 489 metre mesafede gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir