Troya, Turizm Ve Kültür Konferansı’nda

07 Aralık 2018

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) iş birliğiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenen “3. Dünya Turizm ve Kültür Konferansı” 3-5 Aralık 2018 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Bu yılki teması “Herkesin Yararına” (For the benefit of all) olarak belirlenen Konferansa, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Venezuela Turizm Bakanı Stella MarinA Lugo, Makedonya Kültür Bakanı Asaf Ademi ve İspanya Turizmden Sorumlu Devlet Sekreteri Isabel Maria Oliver Sagreras, Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca ve İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Asghar Mounesan dünya turizm ve kültür endüstrilerinin önde gelen profesyonellerinin yanı sıra Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ve çok sayıda davetli katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptı. Konferansın birinci gününde Bakanlar Oturumunda “Turizm ve kültür paydaşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi” konusu ele alındı. Konferans kapsamındaki diğer oturumlarda ise; “Sürdürülebilir ve yaratıcı şehirler için kültürel turizm”, “Somut olmayan kültürel mirasın korunmasında bir müttefik olarak sorumlu turizm” ve “Dijital dönüşüm yoluyla herkes için kültür turizminin sağlanması” başlıkları ele alınarak ve nihai olarak “Turizm ve Kültür Üzerine İstanbul Deklarasyonu” ilan edildi. Konferans kapsamında ayrıca, Turizm Küresel Etik Kuralları Özel Sektör Taahhüdünün İmza Töreni gerçekleştirilecek ve katılımcılar için çeşitli sosyal programlar ve tanıtım etkinlikleri düzenlendi.

Öte yandan, 3. Dünya Turizm ve Kültür Konferansına 2018 Troya Yılı’da damgasını vurdu. İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Kemal Dokuz, konferans kapsamında Venezuela Turizm Bakanı Stella Marina Lugo, Dünya Bankası Kırsal Turizm Direktörü ve turizm ve kültür endüstrilerinin önde gelen profesyonelleri ile bir araya gelerek, 2018 Troya Yılı hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, Çanakkale’yi tanıtan materyaller takdim etti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir