Troya Zeytinyağı Festivali Gerçekleştirildi

Troya Zeytinyağı Festivali Gerçekleştirildi
11 Ekim 2021

Çanakkale Belediyesinin katkı verdiği Çanakkale Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği ile Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği tarafından Çanakkale’de ilk olarak gerçekleştirilen Troya Zeytinyağı Festivali 9-10 Ekim tarihleri arasında düzenlendi. 

Dardanos Sun-San Otel’de 9 Ekim 2021 Cumartesi günü gerçekleştirilen açılış törenine Belediye Başkan Vekili M. İrfan Mutluay, Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Turan Ünüvar, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Erdinç Üzden, Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, zeytin ve zeytinyağı sektör temsilcileri ve turizm sektörü temsilcileri katılımda bulundu. 

Kurdele kesimi ile başlayan açılış töreninde görüşlerini bildiren Belediye Başkan Vekili Mutluay, festivalin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek; “Zeytin dünya coğrafyasının çok sınırlı bir bölgesinde yetişiyor. Ülkemizde de Kuzey Ege’den başlayarak Akdeniz ile Güneydoğu’da ve çok sınırlı olmak kaydıyla da Karadeniz’de yetişiyor. Böylesine önemli ve zengin bir değere sahibiz. Bunun için de bu değeri koruyup yetiştirmek zorundayız. Bereketin, sağlığın ve özellikle de barışın simgesi olan zeytini korumak hepimizin görevi” dedi. 

Açılış konuşmalarının ardından etkinlik katılımcıların stantları gezmesi ile devam etti. Festival kapsamında kurulan stantları ziyaret eden Başkan Vekili Mutluay, stantlarda sergilenen zeytin ve zeytin yağının yanı sıra zeytinden üretilen çeşitli ürünler ile ilgili bilgi edindi.

9 Eylül 2021 Cumartesi günü düzenlenen açılış törenin ardından Troya Zeytinyağı Festivali, çeşitli panel ve söyleşilerin yanı sıra halk oyunları gösterileri ile müzik dinletileri ile devam etti. 

www.canakkale.bel.tr
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir