Truva Antik Kenti’nde Yangın Paniği

07 Eylül 2011

Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içinde bulunan Truva Antik Kenti’nde beş bin yıllık amfitiyatronun karşısındaki otluk alanda, bir ziyaretçinin yere attığı sigara izmariti nedeniyle yangın çıktı. Yangın, yaklaşık yarım saat süren çalışmayla söndürüldü. Bir dönüm otluk alanın küle döndüğü yangında tarihi kalıntılarda herhangi bir hasar oluşmadı.

Olay, Tevfikiye Köyü sınırlarında bulunan Truva Antik Kenti’ndeki beş bin yıllık amfitiyatro karşısında bugün saat 14. 30 sıralarında meydana geldi. Otluk alandan Yükselen dumanları fark eden çevredekiler durumu itfaiye ve Alo 177 Orman Yangın İhbar hattına bildirdi. Bölgeye yakın olan Kumkale Beldesi’ne bağlı bir itfaiye aracı ile Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı iki arazöz yangına müdahale etti. Yaklaşık yarım saat süren çalışmanın ardından yangın kontrol altına alınıp söndürüldü. Yangın nedeniyle antik kentte bulunan ziyaretçiler panik yaşadı. Bir dönüm otluk alanın küle döndüğü yangında tarihi kalıntılarda herhangi bir hasar oluşmadı.

Geçen 26 Ağustos tarihinde antik kentte arkeolojik kazı çalışmalarını tamamlanan kazı heyeti Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Rüstem Aslan, beş bin yıllık geçmişe sahip olan Truva’nın tarih boyunca yangınlar, depremler ve savaşlar nedeniyle birçok kez tahrip olduğunu en çok tahribata da yangınların neden olduğunu söyledi. Doç. Dr. Aslan, bugün çıkan yangında tarihi kalıntıların zarar görmemesini ise büyük şans olarak değerlendirdi.

Bölgede inceleme yapan ekipler, yangına bir ziyaretçinin yasak olmasına rağmen yere attığı sigara izmaritinin neden olduğunu belirledi. Yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

[Kaynak: Haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir