Truva atı ile su altında rekor kırmaya hazırlanıyor…

Truva atı ile su altında rekor kırmaya hazırlanıyor…
17 Nisan 2018

Balıkadam Cem Karabay, Norveçli Nils-Roar Selnes’in 15 saat 10 dakika sualtında kalarak kırdığı ‘En Uzun Süre Soğuk Denizde Yaşama’ rekoru 24 saate çıkartmayı deneyecek. Troya yılı nedeniyle özel yapılan 2 metre boyundaki Truva atı sualtında Karabay’a eşlik edecek.

Suyun altında günlük ihtiyaçlarını karşılayarak uzun süre yaşayabilen Cem Karabay 5. Dünya rekoru için Gökçeada’da dalacak. Beylikdüzü Sualtı Sporları Dünya Rekortmenleri Kulübü Başkanı Cem Karabay, 2018 yılında Türkiye’nin tanıtımı için seçilen Troya konusunu işlemek için Gökçeada kıyılarında dalacak. Çanakkale ve çevresinin 5 bir yıllık tarihi ile kültürel değerlerini dünyaya tanıtmayı amaçlayan Karabay bu kez ‘Dünyada en uzun süre soğuk denizde yaşayan adam’ ünvanını ele geçirmeye çalışacak. Norveçli Nils-Roar Selnes’in 15 saat 10 dakika ile kırdığı rekoru 24 saate çıkarmayı hedefleyen Karabay, sağlığı el verirse 30 saate kadar sualtında kalacak. Antik çağın en büyük düşünürü Homeros’un yazdığı İlyada Destanı’nın yaşandığı Gökçeada’da sualtına ineceğini belirten Karabay’ın yanında Truva savaşını hatırlatan bir Truva atı heykeli olacak.

“Suyun altında spor bile yapacağım”
Cem Karabay, “Rekor denemem Gökçeada’nın Yıldız Koyu’nda Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın Sualtı Deniz Parkı’nda gerçekleşecek. Merkezi İngiltere’de bulunan Guinness rekorlar Kitabı heyeti bir hakem görevlendirdi. Suyun 15 dereceden daha soğuk olması gerekiyor. 23 Nisan gibi anlamlı bir günde 6 metre derinliğe ülkemizin tarihsel zenginliğini anlatan Truva atı heykeli ile ineceğim. 2 metre boyundaki at heykeli bana moral verecek. Yeme, içme, uyuma, spor yapma gibi tüm ihtiyaçlarımı sualtında gidereceğim ve rekorun geçerli olması için hiç derinden çıkmayacağım. Soğuk suda yaşayan bir balık gibi davranmaya çalışırken, Gökçeada’nın sert akıntılarına da meydan okuyacağım. Günlük ihtiyaçlarımı giderirken kaslarımın basınç ve hareketsizlikle erimemesi için spor yapacağım.” dedi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir