Truva Atı Kısa Film Festivali Başladı

05 Aralık 2019

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) işbirliği ile düzenlenen III. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali’nin açılışı Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Açılış törenine; ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat eşi Berat Murat, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bünyamin Bacak ve eşi, Prof. Dr. Suat Uğur ve eşi, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Kasım, Festival Başkanı Prof. Dr. Hülya Önal, Çanakkale protokolü, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü Öğr. Gör. Yonca Yüksel’in müzik dinletisi ile tören devam etti.

Festival Başkanı Prof. Dr. Hülya Önal, sanatın her şekliyle ruhumuzu besleyen kendimizi ifade edebildiğimiz, paylaşabildiğimiz bir kaynak olduğunu ifade ederek  “Çok değerli gençler! Bizler akademiyi, üniversite yaşamını sizlere sadece mesleki donanım kazandıracak bir süreç olarak görmüyoruz. Zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu besleyecek bir fırsat olarak görüyoruz. Bizler bu zaman dilimini sizler için olabilecek en üretken şekliyle doldurup, sizlerle bu yolculuğu tamamlamak istiyoruz. Bu yüzden fakülte olarak, üniversite olarak birçok bilimsel çalışmanın yanı sıra sanatsal üretime destek veren bu festivali oldukça önemsiyoruz. Sadece öğrencilerimiz için değil kentimiz için de bir katma değer sağlaması festivalin kent ile birlikte anılan bir markaya dönüşmesi için çalıştığımız ve her yıl biraz daha olgunlaştırarak sürdürdüğümüz festivale, üç yılda 100 farklı ülkeden 2000’i aşan başvuru yapıldı. Truva Atı Kısa Film Festivali sayesinde hem üniversitemizin hem ülkemizin adını duyurmuş olduk. Sektörün önde gelen isimleri ile çok sayıda atölye çalışmaları gerçekleştirdik. Bu yıl da birbirinden değerli isimlerle gerçekleştireceğimiz atölye çalışmaları ile dolu dolu 3 gün geçireceğiz” dedi.

Prof. Dr. Hülya Önal, başından itibaren festivali destekleyen Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’e, Sinema Genel Müdürlüğüne, ÇOMÜ Rektörlüğüne ve ekip arkadaşlarına teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Kasım ise Truva Atı Kısa Filim Festivali’nde emeği geçen herkese teşekkür etti.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, toplumsal kalkınma için ekonomik kalkınma kadar sosyal kalkınmanın da önemli olduğunu ve kültürün ulusal düzeyden uluslararası düzeye doğru yol aldığını vurgulayarak bu bağlamda kültür emperyalizmine dikkat etmek gerektiğinin altını çizdi ve şunları söyledi:

Kendimizi, Kendi Öz Değerlerimizden Beslenerek Ortaya Koymalıyız 

Artık kültür ulusal düzeyden uluslararası düzeye doğru yol almaktadır. Bu noktada eğer kendi kültürümüzü ön plana çıkaramazsak çok tehlikeli bir kuşatmayla karşı karşıya kalabiliriz. O da kültür emperyalizmidir. Dolayısıyla biz kendi sinemamızı, milli kültürümüzle geliştirmek durumundayız. Yoksa millet olmak özelliğini kaybederiz. Kendi kültürüne, kendi değerine uzak bir sosyal yapı ise belki yirmi, belki elli yıl ya da bir asır sonra bir milletin yok olmasına yol açar. Biz asla böyle bir tehlikeye izin veremeyiz, vermemeliyiz. Uluslararası kültürün aktarılmasında sinema filmlerinin çok önemli bir yeri olduğundan hareketle eğer uzun süre bu sektörde kalmak istiyorsak ve gençliğimizin kültür emperyalizminin pençeleri altında yok olmasını istemiyorsak biz de kendi öz değerlerimizden beslenerek bu alanda kendimizi ortaya koymak durumundayız. Herkes bir yarış içerisinde bu yarışta biz de olacağız. İnşallah üniversitemiz ve üniversitemiz içerisinde bu alanda bizzat ilgili olan İletişim Fakültemiz üzerine düşen görevi yerine getirecektir.”

Hedefimiz Çanakkale’nin Kültür, Sanat, Tarih Gibi Alanlarda Marka Olması

“Toplumların kalkınmasında gelişmesinde filmler önemli bir yere sahip. Son asırda bu sektör alabildiğine gelişme gösterdi ve bugün çok daha farklı alanlara doğru gidilmektedir. Ülke olarak gençlik olarak ve üniversiteler olarak bu gelişmelere mutlaka ayak uydurmamız gerekmektedir” diyerek konuşmasına devam eden ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat,  “Bizler bu amaçla üniversitemiz İletişim Fakültesi ile hocalarımızın öncülüğünde ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) destekleriyle Dijital Görüntü Tasarım ve Eğitim Merkezi ilgili bir faaliyet başlattık. İnşallah önümüzdeki günlerde bu anlamda sinema televizyon alanındaki gelişmeleri yakinen takip edecek çok güzel projeler ortaya çıkarılacağına inanıyoruz. Hedefimiz Çanakkale’nin kültür, sanat, tarih gibi alanlarda kendisini ortaya koyabilen bir marka şehir olabilmesi için elimizden geleni yapmak” dedi ve etkinlikte emeği geçen herkese ve katılımcılara teşekkürlerini iletti.

Açılış programı festival filmlerinin gösterimi ile devam etti. Açılış kokteylinin ardından program, Birol Güven ile Sektöre Dair Söyleşi, Bir Yönetmen Murat Şeker Söyleşisi, Yolu ÇOMÜ RTS’den Geçmiş Sinemacılar Atölyesi ve festival filmlerinin gösterimi ile tamamlandı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir