TÜBA ve ÇOMÜ İşbirliğinde Jeoloji Konferansı Gerçekleştirildi

12 Nisan 2014

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Aral Okay, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü’nün, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ile ortaklaşa organize ettiği “TÜBA Üniversite Konferansları” çerçevesinde ÇOMÜ’de bir konferans verdi.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’in de katıldığı, “Türkiye’nin Jeolojik Evrimi, Kaz Dağı’nın Jeolojisi ve Ege Genişleme Tektoniği” başlığını taşıyan konferans, ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Turgut Özal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferans öncesi bir konuşma yapan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Caner, uzun ve karmaşık bir geçmişe sahip olan yerkürenin evriminin sadece yaşam şekillerinin değişimine bağlı olmadığını bir bütün halinde yerkürenin tüm katmanlarını ilgilendirdiğini, kıtaların, okyanusların ve atmosferin değişime uğradığını söyleyerek konferansta emeği geçenlere teşekkür etti.

Prof. Dr. Aral Okay, konferansta Türkiye’nin ve Kaz Dağı’nın jeolojik yapısından derinlemesine bahsederken jeolojinin, kayalar ve fosiller yardımıyla dünyanın tarihinin saptanmasına yardımcı olduğunu dile getirdi. Jeolojinin bunun yanında pratik problemlerle de uğraştığını ifade eden Okay, “Neden İran ve Irak’ta bu kadar petrol varken neden Türkiye’de yok, var da bulunamıyor mu? Neden Türkiye’de deprem oluyor da Ukrayna’da olmuyor?” gibi soruların buna örnek teşkil ettiğini söyledi.

İki saat süren konferansın sonunda öğrencilerin ve öğretim üyelerinin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Aral Okay’a Prof. Dr. Cengiz Caner tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Prof. Dr. Aral Okay, konferansın ardından ÇOMÜ Yerbilimleri Müzesi’ni ziyaret etti.

TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Aral Okay’dan Rektör Laçiner’e Ziyaret
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü’nün, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ile ortaklaşa organize ettiği “TÜBA Üniversite Konferansları” çerçevesinde konferans vermek üzere ÇOMÜ’ye gelen İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Aral Okay, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’i makamında ziyaret etti.

Prof. Dr. Laçiner, Prof. Dr. Okay’a günün anısına bir hediye takdim etti.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir