‘Tüm Yönleriyle Futbolda 12. Adam: Taraftar’ Konulu Çalıştay Düzenlendi

30 Kasım 2010

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Spor Yöneticiliği Bölümü koordinatörlüğünde düzenlenen “Tüm Yönleriyle Futbolda 12. Adam Taraftar” konulu çalıştay Süleyman Demirel Konferans Salonu?nda gerçekleştirildi.

Çanakkale Emniyet Müdürlüğü, FATT, 17 Gençlik Taraftarlar Derneği, Çanakkale ASKF, Çanakkale TÜFAD, FATAB gibi Çanakkale taban spor birliklerinin aktif destek sunduğu çalıştay saygı duruşu ve İstiklal Marşı?nın okunmasıyla başladı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Çalıştayın Genel Koordinatörü Okutman Deniz Ünver, çalıştay ile futbolda şiddete yönelik akademik çözümler getirmeye çalışacaklarını söyledi. Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Necati Cerrahoğlu da Futbolda Aktif Taraftarlar Birliği (FATAB) olarak Türkiye çapında büyük bir yapılanmaya giriştiklerini ifade etti. Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir ise sporun bir başına bir olgu, bir gerçeklik, bir fenomen olmasının yanısıra çok boyutlu yönlerinin de bulunduğunun altını çizdi. Sosyolojik bir olay olarak sporda taraftarlığın önemli bir olay olduğunu belirten Rektör Akdemir, spor alanında yaşanan olumsuz olayların önüne geçebilmek için spor olgusunun çok yönlü, bilimsel olarak ele alınması gerektiğini ifade etti. ÇOMÜ?nün insanlığın sorunu haline gelen bütün konularda uluslararası ve ulusal düzeyde akademik etkinlikler düzenlemeyi kendisine görev edindiğini vurgulayan Rektör Akdemir, son yıllarda spor konusunda da çok sayıda etkinliğin ÇOMÜ?de yapılmaya başlandığını belirtti. Açılış konuşmalarından sonra çalıştaya katkı sunanlara Rektör Ali Akdemir tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Teşekkür belgelerin takdiminden sonra ise Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Necati Cerrahoğlu tarafından ?Uluslararası Arenada Yeni Bir STK: FATAB? ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Doğan tarafından ?Futbolda Şiddet ve Vandalizmin Nedenleri? konularında seminerler verildi. Çalıştayda ayrıca Okutman Deniz Ünver başkanlığında tribün liderleri ile ?Tribünü Yaşamak ve Yaşatmak? konulu bir panel düzenlendi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir