Tunç Berkin, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

14 Şubat 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Gençlik Tiyatrosu” sergisi devam ederken “Gençlik Tiyatrosu Üzerine Anılar” konuşuldu.

13 Şubat 2013 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu Gençlik Tiyatrosu son kuşak oyuncularından Tunç Berkin oldu. Tunç Bey’in Gençlik Tiyatrosu’na dahil olmaları ile birlikte sergiledikleri oyunları, çıktıkları turneleri anlatmasıyla başlayan sohbet fotoğraflar üzerinden devam etti. Kentin pek çok ilçesinde oyunlarını sergilediklerini söyleyen Tunç Bey, Nalınlar, Darılmaca Yok, Vur Emri gibi oyunları sahnelediklerini, pandomim yaptıklarını ve meddahlık geleneğini de yaşattıklarını söyledi. Çanakkale Festivali’nde gönüllü olarak çalıştıklarını söyleyen Tunç Bey böylece kapalı mekanda ve ücretli olarak yapılan festivallere bedava girebildiklerini ifade etti. Aşkla oynadıkları oyunlarda kentin yeni deneyimler ile tanışması içinde ön ayak olduklarını söyledi. “O zamanlar Devlet Opera ve Balesi turneye çıkmıştı. Bizde Çanakkale’ye gelsinler diye kendileri ile irtibata geçtik, her şeyi ayarladık. Biletleri önceden Devlet Tiyatrosu geliyor diye sattık. Herkes biletini aldı yerine oturdu. Devlet Opera ve Balesi sahne alınca seyircilerden itiraz sesleri yükselse de sonrasında memnuniyetle salondan ayrıldılar. Kentlileri ilk kez opera ve bale ile tanıştırmış olduk. Tabi sonrasında bilet sattığımız kişilere sinirleri yatışıncaya kadar yakalanmamak için saklandık.” dedi. Tunç Bey Gençlik Tiyatrosu’na dair özlemle andığı anıları paylaşmasının ardından Gençlik Tiyatrosu’nun kapatılmasından duyduğu üzüntüyü de dile getirdi. Sohbet sonunda Tunç Bey, Gençlik Tiyatrosu’nun günümüzde yeniden canlandırılmasının gerekliliğinin üzerinde durdu. Konuklar tarafından da Gençlik Tiyatrosu’nu canlandırmanın yollarının ve gerekliliklerinin konuşulduğu sohbet, sergi ile birlikte açılan Gençlik Tiyatrosu dosyasının sohbetlerle sınırlı kalmaması üzerine yapılan vurgu ile sona erdi.

20 Şubat 2013 Çarşamba saat 18.00’da Hikmet Göral “Gençlik Tiyatrosu Üzerine Anılar” sohbet konusu ile Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin konuğu olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir