Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün Kursuna Yoğun İlgi

02 Haziran 2009

Çanakkale’de, Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün İMKB Endüstri Meslek, Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi’yle ortaklaşa açtığı ve toplam 85 kişinin alınacağı bilgisayar ve yer karosu fayans kursuna bin kişi başvurdu. Kursa katılmak isteyen işsiz sayısının fazla olması sebebiyle adaylar arasında eleme yapıldı.

İş Kurumu Çanakkale İl Müdürü Ahmet Kasap, “İMKB Endüstri Meslek, Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi iş birliğiyle açtığımız bilgisayar destekli tasarım, bilgisayar bakım onarım, bilgisayar programcılığı ve grafik tasarımı ile fayans kurslarımıza toplam 85 kişi alınacak. Müracaat sayısının bin kişiye ulaşması sebebiyle eleme yapmak zorunda kaldık. Kursa katılmak isteyen adayları tek tek ön elemeden geçiriyoruz. Bilgisayar kurslarına katılacak adayların ilköğretim ve yüksek okul mezunu olmaları gerekiyor. Fayans kursuna katılacakların ise en az ilkokul mezunu olması şartı var. Ayrıca kursa katılacakların sosyal güvencelerinin olmaması, işveren tarafından da işten çıkarılmış olmaları lazım. Seçmelerin ardından belirlenecek adaylar 15 Haziran tarihinden itibaren İMKB Endüstri Meslek, Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi’nde cumartesi ve pazar günleri hariç günde 5 saat ders görecekler. 3 ay ile 6 ay arasında devam edecek kurs boyunca bu kişilere iş kazası meslek hastalığı sigortası da yapılacak.

Devam mecburiyetinin olduğu kursta her adaya 15 TL günlük cep harçlığı da verilecek. Bu harçlık kurs sona erdikten sonra kendilerine teslim edilecek. Kursun sonunda belge verilecek kursiyerlerimize girecekleri işlerde öncelik tanınacak” dedi.

Bin kişinin katıldığı seçmelerde aşırı yığılma sebebiyle işsizler zaman zaman zor anlar yaşadı. Uzun süre elemenin yapılacağı sınıfın önünde beklemek zorunda kalan adaylar, listeye girebilmek için çaba sarfeti. Bazı adaylar ise kendi branşları dışında başka işlerde çalıştırılmak istendiklerini ileri sürerek tepki gösterdi.

İHA

Yorumlar...
  • elif
    10/06/2009 18:08

    bende bu kursa gıtmek ıstıyorum sze nasıl ulasacagımı bılmıyorum bna yardımcı olrsanız coks evınırım

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir