Türkiye Kent Konseyleri Birliği Çanakkale’de Buluştu

29 Nisan 2014

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu üyeleri Çanakkale’de buluştu. Çanakkale Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmaya UCLG-MEWA(Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği-Batı Asya ve Orta Doğu Teşkilatı) Genel Sekreteri Mehmet Duman, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Vakfı(WALD) Direktörü Hülya Alper, UCLG-MEWA İdari, Mali İşler Sorumlusu ve Kent Konseyleri Koordinatörü Gökhan Karaca, Yalova Kent Konseyi Genel Sekreteri Hasan Soygüzel, Gaziantep Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Binici, Gebze Kent Konseyi Genel sekreteri Esat Ural, Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Yusuf Sabri Dişli, Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan katıldı.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu üyeleri ilk olarak UCLG-MEWA’nın da Ombudsman’ı olan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ziyaret ettiler. Ziyarette “Uluslararası Yerel Yönetim Ombudsmanlığı” toplantısının Mayıs 2015’te Çanakkale’de yapılması için görüş birliğine varıldı. Ziyarette konuşma yapan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman; “Yeni döneminiz hayırlı olsun, çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Ombudsmanlık konusu bu dönemde büyük önem taşıyor. Ombudsmanlıkla ilgili uluslararası toplantıyı Çanakkale’de yapmak istiyoruz. Yerel yönetim ombudsmanlığını ön plana çıkartarak hem ülke hem dünyaya öncülük etmeliyiz. Bunun kurulması için öncülük yapmalıyız” dedi.

Çanakkale’de yasal olarak Kent Konseyleri kurulmadan sürecin başladığını ifade eden Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Kent Konseyini kavrayamamış, kurmamış olan belediyeler var. Yasal olarak kurmaları gerekir. Kent Konseyi konusu bir anlayış meselesidir. Katılımcı demokrasiden haberiniz varsa kurar, haberiniz yoksa uzak durursunuz. Biz katılımcı demokrasiyi özümsediğimiz için Kent Konseyinde başarılı bir süreç götürmeye çalışıyoruz. Ombudsmanlıkla ilgili uluslararası toplantıyı gelecek yıl Çanakkale’de mayıs ayında yapmamız uygun olur” dedi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın ziyaretinin ardından Çanakkale’de Türkiye’ye örnek olacak şekilde kuruluşları tamamlanan mahalle meclisleri ziyaret edildi. Fevzipaşa, İsmetpaşa ve Esenler Mahalle Meclisleri ile Boreas Kırkyama Çalışma Grubu ve Engelliler Halk Müziği Korosu çalışmaları ziyaret edildi ve çalışmalar hakkında bilgiler alındı.

Truva Otel’de gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısı sonrası bilgiler veren Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz; “Gündemimizde seçimlerle birlikte yerel yönetimlerin değişmesi, yerel yönetimlerle birlikte de Kent Konseylerinin genel kurullarını yaparak yeni yönetim kurullarını seçme süreci konuşuldu. Ayrıca önümüzdeki dönemde yapılacak olan bölge toplantıları ve genel toplantıların başlıkları tespit edildi. UCLG-MEWA ile ortaklaşa yapılacak çalışmaların programları belirlendi. Demokrasinin yerelde gelişmesi geneldeki demokratik gelişmenin de temel belirleyicisi ve itici gücü olacaktır. Kent Konseylerinin kendilerini siyasallaştırmadan, taraflaştırmadan kentsel sorunların çözümü ve kentli haklarının takipçisi olarak,kent yönetimine ve kararlarına halkın katılımını yükseltecek imkanlar yaratılması yönünde çalışmalar yapılması Kent Konseyleri Birliği’nin ortak hedefi olarak belirlendi.” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir