Türkiye Seramik Şehirler Birliği

Türkiye Seramik Şehirler Birliği
25 Kasım 2021

Çanakkale Belediyesi, Avanos Belediyesi, Bilecik Belediyesi, Kütahya Belediyesi Avrupa Seramik Şehirler Ağı Genel Sekreteri Guisseppe Olmeti ile bir araya gelerek Türkiye Seramik Şehirler Birliği kurulması yönünde görüşme gerçekleştirdi.  

Görüşmeye Kütahya Belediye Başkanı Alim IŞIK, Avanos Belediye Başkanı Alper İBAŞ, Bilecik Belediye Başkanı Selim ŞAHİN, Çanakkale Belediyesi adına Kültür İşleri Müdürü Özlem ERYİĞİT, Kütahya Belediyesi Etüt Proje Müdürü ve Kültür Sosyal İşler Müdürü Mehmet ZENCİ, Kütahya Belediyesi Danışmanı Pınar ADANALI, Kütahya Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü personeli Şerife ACAR, Kütahya Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü personeli Hümeyra TEMEL DÜVER, Avanos Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü personeli Esra PİLAV katılımda bulundu. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN, oluşumun kurulması ve seramik sanatının yaşatılması ve ilerlemesi ile ilgili kurumsal kararlılığını katılımcılara iletti. 

 Toplantıda; Avrupa Seramik Şehirler Ağı Genel Sekreteri Giuseppe Olmeti, ilk ulusal ağı kuran ülke olarak İtalya Seramik Şehirler Ağı kazanımlarından bahsetmişti. İtalya’da kurdukları ağın şehirler arasında kardeşlik bağını güçlendirdiği, iş birliğini artırdığını ve İtalyan seramiklerine ulusal kimlik kazandırdığını açıkladı. Şehirlerin ortak bir ağda hareket etmelerinin güç ve özgüven kazandırdığını, bu sayede ulusal ve bölgesel yönetimlerle daha basit ve hızlı iletişime geçtiklerini söyledi. Bundan dolayı, Türkiye Seramik Şehirler Ağı’nın kurulmasının sağlayacağı ulusal faydanın önem taşıdığına dikkat çekti. Öncelikle kurulacak olan ulusal birlik oluşumu ardından Avrupa Seramik Şehirler Ağı’na Türkiye’yi dahil etmekten mutluluk duyacaklarını söyledi. 

Giuseppe Olmeti, Türkiye Seramik Şehirler Birliği (AtrCC) kurulduğunda AEuCC iş birliği, dostluk projeler programına dahil olacağını iletmiş, AEuCC ağına dahil olması halinde Türkiye Seramik Şehirler Birliği’nin Avrupa Bölgesel İşbirliği Grupları’na AB dışından üye olan ilk birlik olacağını söyledi.  AEuCC tüzel kişiliğinin Türkiye’yi beklediğini, Türkiye’ye her zaman katkı vereceklerini ve birlikte iş birliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını ifade ederek, mayısın 3. haftasında tüm şehirlerimizi İtalya’ya Günaydın Seramik organizasyonuna davet etti. Olmeti, bu somut teklif ile Türkiye iş birliğinin şimdiden başladığına işaret etmiş oldu. 

Toplantı sonunda; katılımcı tüm belediyelerin iş birliği ile Kütahya Belediyesi’nin sekretarya ve koordinasyonu sağlayacağı, Türkiye Belediyeler Birliği yasal altyapısına dayanarak, Türkiye’deki diğer şehirlerin istedikleri zaman katılabilecekleri oluşuma, AEuCC isim ve logo kullanım hakkı verileceği, Türkiye Seramik Şehirler Ağı – ATrCC’nin kurulmasına karar verildi. 

Avrupa Seramik Şehirler Ağı Hakkında:

Avrupa Seramik Şehirler Ağı, yasal dayanağı Avrupa Komisyonu tarafından tespit edilen Avrupa Bölgesel İş birliği Grubu (EGTC) statüsündedir. EGTC, sınır ötesi, ulusötesi ve bölgeler arası iş birliğini basitlaştırmak ve özendirmek için tasarlanmış bir Avrupa yasal aracıdır. EGTC bir tüzel kişiliktir ve bu nedenle, bölgesel ve yerel yönetimlerin ve farklı üye devletlerden diğer kamu kuruluşlarının tüzel kişiliğe sahip iş birliği grupları oluşturmasını sağlamaktadır. Ağın tam adı, European Grouping of Territorial Cooperation “Cities of Ceramics” (Avrupa Bölgesel İşbirliği Grubu “Seramik Şehirler) ve AEuCC kısaltması ile kullanılmaktadır. 

www.canakkale.bel.tr
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir