Türkiye Yol-İş Sendikası: “Soma’da İş Katliamı! Sözün Bittiği Yerdeyiz!”

16 Mayıs 2014

Türkiye Yol-İş Sendikası Çanakkale Temsilciliği, Soma’daki maden ocağında meydana gelen felaketle ilgili yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 Soma’da İş Katliamı !..

Sözün Bittiği Yerdeyiz !..

Soma’da meydana gelen kaza sonucunda, 200’ü aşkın sınıf kardeşimizi yitirmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Üzüntümüzü kelimelerle ifade etmek mümkün değildir. Madende mahsur kalan kardeşlerimizin durumlarının belirsizliği, üzüntümüzü daha da artırmaktadır.

SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ !..
Soma; özelleştirmelerin, taşeronlaştırmanın, yetersiz denetimlerin, insanın yaşama hakkına saygısızlığın nerelere ulaştığını gösterdiği yer!
Soma, duyarsızlığın, keyfiliğin, ihmaller zincirinin patladığı yer!
Soma, bilimsel raporların, uyarıların ve ısrarların hasıraltı edildiği yer!
Sonuç; 201 ölüm !!!
Manisa’nın Soma İlçesi Eynez bölgesinde kömür ocaklarına düşen ateş; işçi evlerinde, köylerinde ve milletin yüreğinde yanmaya devam ediyor.
İş kazalarında ve işçi ölümlerinde ilk sırada bulunan madencilik sektöründe nasıl oluyorsa; İş sağlığı ve güvenliği talimatları; kuralları ve önlemler her kazada sanki ilk kez duyuluyormuş gibi davranılmaktadır.
Her kazada açıklanan neden; ihmal olarak açıklanmaktadır.
Yedek trafo yoktur, yedek asansör yoktur, yedek havalandırma bacaları yoktur, acil sığınma korunakları yoktur. Çünkü sermaye hatta kimi siyasetçiler açısından bunlar; boşuna masraf olarak görülmektedir.
İş kazalarında ve işçi ölümlerinde ilk sırada bulunan madencilik sektörüne;
Nedense söz geçirilemiyor !
Nedense kanunlar uygulanamıyor !
Nedense yeterince denetleme yapılamıyor ?
Yıllarca kamu eliyle üretimin yapıldığı madencilik sahaları özelleştirildiğinde iş kazalarında patlama yaşandığı nedense görmezden geliniyor?
Soma bölgesinde sıkça yaşanan seri iş kazaları, iş katliamlarına dönüşmüştür.
Meslek örgütleri bölgede; linyit ocaklarında enerji ihtiyacını karşılayan trafoların günün teknolojisine uygun hale getirilmemesi, periyodik bakımlarının yapılmamasının kazalara davetiye çıkardığını belirlemektedir.
İlgililere sesleniyoruz;

  • Gerekli önlemlerin alınması için ocaklara daha kaç kurban verilmesi gerekmektedir?
  • Merkezi ve yerel idarelerin maden ocaklarını gerçek anlamda denetlemeleri ne zaman başlayacaktır?
  • Madenciliğin yoğun olduğu bölgelerde olası iş kazaları ve bu kazalardan mağdur olanların tedavilerine yanıt verecek kapsamlı ve yeterli sağlık birimleri ne zaman oluşturulacaktır?

Yitirdiğimiz sınıf kardeşlerimize Allah’tan rahmet, başta aileleri olmak üzere yakınlarına, sevenlerine, kardeş Türkiye Maden-İş Sendikamıza ve mensuplarına başsağlığı ve sabır; yaralı işçi kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.
Soma’da yaşananlar Yatağan işçilerinden gelen feryada artık kulak verilmesi gerektiğini de göstermektedir.

 Çanakkale İşyeri İl Temsilciliği adına

Türkiye Yol-İş Sendikası

2 Nolu Şube Mali Şube Sekreteri

Durmuş Şen

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir