“Türkiye’de 1 Milyon Çocuk Gelin Var!”

20 Kasım 2013

Çanakkale Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Şennur Tarak, 20 kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Ülkemiz çocuklarının artarak büyüyen bir sorununun da kız çocuklarının çocuk yaşta evlendirilmeleri olduğuna değinen Tarak, 25 Kasım Pazartesi günü saat 13.30’da, Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesislerinde “Çocuk Gelinler ve Anneler” konulu bir panel düzenleneceğini ve Baro Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Güneş Pehlivan’ın konunun hukuksal boyutlarını hukukçu gözüyle değerlendireceğini belirtti.

Çanakkale Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Şennur Tarak basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Çocuk Hakları Sözleşmesinin BM Genel Kurulunda 20 Kasım 1989 tarihinde oybirliği ile kabul edildiği gün, tüm dünya çocukları için Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.
Dünya üzerinde birçok çocuk ya savaş ortasında ya da açlık sınırında hayatını sürdürüyor. Bu kötü şartları ortadan kaldırmak ve onlara daha iyi bir hayat sağlamak amacıyla hazırlanan Çocuk Hakları Sözleşmesi, 191 ülke tarafından kabul edilmiştir.Dünyada üzerinde anlaşılan tek belge olma özelliği taşıyan çocuk hakları sözleşmesi, ülkemiz tarafından da 14 Eylül 1990 tarihinde imzalanmış, 17 Ocak 1995’te de yürürlüğe girmiştir.
Bu sözleşme “dünya çocuklarının insan hakları anayasası” sayılmaktadır.
Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, nerede doğduklarına, kim olduklarına; cinsiyetlerine, dinlerine ya da sosyal kökenlerine bakılmaksızın bütün çocukların yaşama ,gelişme,korunma ve katılıma  ilişkin haklarını tanımlamaktadır.Bu haklar yaşama hakkı; eksiksiz biçimde gelişme hakkı; zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı; aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma haklarıdır.
Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, on sekiz yaşın altında olanları çocuk olarak tanımlayarak başlamaktadır. Sözleşme ile özel gereksinimleri olan engelli çocukların hakları, bir isme ve vatandaşlığa sahip olma, Sağlık hizmetlerine ve eğitime erişim ,İnsana yakışır bir yaşam standardına erişim ;Eğlence, dinlenme ve kültürel etkinlikler için zamana sahip olma ,İstismar ve ihmalden korunma ,Uyuşturucu bağımlılığından korunma;ekonomik sömürüden korunma, Düşünce ve ifade özgürlüğü, çocukların kendileriyle ilgili konularda görüşlerini dile getirme hakkı, ana?babanın rolü ve sorumluluğu; bunun ihmal edildiği durumlarda ise devletin rolü ve sorumluluğu düzenlenmiştir.
Ancak, sözleşmede yer alan bu ilkelere rağmen, dünyanın değişik yerlerinde süren savaşlarda çocuklar hayatlarını kaybetmekte, engelli hale gelmekte veya ailelerini ve evlerini kaybetmekte, mülteci olarak farklı ülkelere yerleşmek zorunda kalmakta, zorunlu olarak savaşın süjesi olmaktadırlar. Savaş koşullarında sağlık ve güvenlik sorunu yaşayan çocukların sorunları artarak büyümektedir.
Ailelerinden kötü emellerle değişik şekillerde koparılan çocuklar, sokağa terk edilen çocuklar, her tür istismara uğrayarak, suç çetelerinin elinde çirkin emellere alet edilmekte, kötü alışkanlıklar edinmektedirler.
Dünya çocukları bugünü çeşitli etkinliklerle kutlarken, Türkiye’de yaşayan çocukların büyük bir kısmı ya ekonomik sıkıntılardan dolayı çalışıyor ya da aldıkları yaşlarından büyük cezaların bitmesini bekliyor. Çocuklarla ilgili olarak yapılan araştırmalar ve istatistikler de çocukların yaşadığı bu sıkıntıların boyutunu gözler önüne seriyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2013 Nisan ayında çocuk işgücüne ilişkin yayınladığı raporda, Türkiye’deki çocuk nüfusunun Aralık 2012 itibariyle 15 milyon 247 bin olduğuna yer verilirken, çalışan çocuk sayısının ise 893 bin olduğu bilgisine yer verildi.
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından 12 Haziran Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü nedeniyle yayımlanan raporda dünyada 10 milyon çocuğun tehlikeli ve kimi zaman köleliğe varan şartlarda hizmetçi olarak çalıştırıldığı açıklanmıştır.Yılda 150 bin çocuğun cinsel istismara uğradığı, bunun ancak yüzde 20 civarındaki kısmının mahkemelere yansıdığı görülmektedir.
Adalet Bakanlığı verilerine göre, 2011’de tam 40 bin çocuk taciz, tecavüz ve istismara uğramış. Çocuk istismarına karşı diğer ülke yasalarının düzenlediği cezalarla karşılaştırınca, Türkiye’deki ceza sürelerinin, standardın çok altında olduğu gözüküyor. Bu gerçekten insanı dehşete düşüren bir durum. Bunu önlemek için herkese görev düşmektedir.
Ülkemizde, çocukların sağlıklı, mutlu ve huzurlu yetişebilmeleri için eğitime bütçeden ayrılan payın daha da artırılması, 4+4+4 olarak bilinen okula başlama olgunluğuna erişmeden ilköğretime başlatılması yönündeki eğitim anlayışından da mutlaka vazgeçilmesi gerekmektedir.
Çocuk işçiliğinin önüne geçilmeli, çocuğun emeğinin, bedenin sömürülmesine engel olunacak her türlü yasal düzenleme uygulamaya geçirilmelidir.
Her geçen gün daha fazla çocuğumuzun suça sürüklenmekte olduğu, Çanakkale de, Çocuk Koruma Kanunu’nda yer alan hükümlere işlerlik kazandırmak amacı ile çocukların yetişkinlerin yargılandığı Genel Mahkemelerde yargılanması uygulamasına da derhal son verilerek ilimizde Çocuk Mahkemesi’nin kurulması gerekmektedir.
Artan çocuk istismarı suçları sebebi ile bir başka önemli husus, ceza yargılamasında ‘rıza’ kavramının tekrar değerlendirilmesi gereğidir.Özellikle cinsel istismar suçunda mağdur olan çocuğun rızasının hiçbir şekilde var kabul edilemez.Mağdur rızasının bir takdiri indirim nedeni olarak değerlendirilmesine son verilmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır.
Çocuğun tutuksuz yargılanması esas olmalıdır. Tutukluluk veya hükümlülük hallerinde çocuk, yetişkinlerden ayrı olarak ve yaşına uygun kurumlarda bulundurulmalıdır.
Türkiye’de… 1 milyon çocuk gelin var!
Ülkemiz çocuklarının artarak büyüyen bir sorunu da kız çocuklarının çocuk yaşta evlendirilmeleridir.
Çocuk Gelinler ve Anneler sorununun Sağlık, Psikolojik, Hukuksal, Sosyo-kültürel boyutlarının anlatılacağı, ÇOMÜ Kadın Araştırma Merkezi ve Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından ÇOCUK GELİNLER VE ANNELER konulu panel yapılacaktır. Baro Kadın Hakları Komisyonumuz Başkanı Av. Güneş Pehlivan konunun hukuksal boyutlarını hukukçu gözüyle değerlendirecektir. Panel Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesislerinde 25 Kasım 2013 Pazartesi Günü Saat 13:30-15:00 arasında yapılacak olup, tüm duyarlı Çanakkale halkını panele davet ediyoruz.
Çanakkale Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak , çocuk haklarının gelişim süreci ile ilgili her konuda çalışmalarımızı sürdürerek katkıda bulunmaya devam edeceğiz.Bu düşüncelerle tüm dünya çocuklarının Dünya Çocuk Hakları Gününü kutlarız.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir