Türkiye’de İlk Uluslararası Off Road Yarışı “Baja Troıa Turkey”

Türkiye’de İlk Uluslararası Off Road Yarışı “Baja Troıa Turkey”
04 Ekim 2018
07 Ekim 2018
Truva Atı
Yarış

İSOFF tarafından Çanakkale’de 4-7 Ekim tarihleri arasında, bu sene ikinci olarak organize edilen Baja Troıa Turkey’de geri sayım başladı.

Organizasyonun Truva Yılı kapsamında özellikle yabancı yarışçılar için özel bir ilgi odağı olan Truva bölgesinde organize edilmesi nedeni ile yarışın tanıtım toplantısı Çanakkale’de gerçekleştirildi. İSOFF Başkanı Erkan Birinci, Valilik adına Turan Yılmaz, Çanakkale Gençlik Spor İl Müdürlüğü adına Aziz Sinan Alp’in katıldığı koordinasyon ve bilgi toplantısında yarışın akışı ve etaplar hakkında bilgi paylaşıldı.

5 Organizatör Ülkenin katıldığı6 ayaklık Uluslararası bir Off-Road Yarış Serisi olan EAST EUROPEAN TOUT TERRAIN SERIES’in 5. Ayağı olan BAJA TROIA TURKEY,4 – 7 Ekim tarihlerinde Çanakkale’de İSOFF tarafından organize ediliyor.

Ralli ve Motosiklet Kategorilerinde koşulan 4 günlük yarışta, Türkiye’nin önde gelen otomobil ve motosiklet yarışçıları ve aralarında tanınmış İtalyan yarış takımı RALLIART’ın da yer aldığı 40’a yakın yabancı ekipstart alıyor. Ralli Kategorisinde geçtiğimiz sene BAJA TROIA TURKEY’de birinci olan Ahmet Ünlü, Vural Ak, Kenan Çarpışantürk, Bant Boru adına İlayda Hancı gibi tanınmış isimler start alırken, Motosiklet Kategorisinde Şakir Şenkalaycı, Malik Akkafa, Ümit Salkım, Bora Salkım gibi başa koşan isimler yer alıyor.

Ön kayıtların devam ettiği yarışta şu ana dek Bulgaristan’dan 2, İsrail’den 6, Romanya’dan 8, Sırbistan’dan 2, Yunanistan’dan 7, İtalya’dan 14 yarışçı listeye adını yazdırdı.

BAŞLANGIÇ
4 Ekim 18.30’da Çanakkale Truva Atı Önünde Seremonik start ile başlayacak. İSOFF tarafından EAST EUROPEAN TOUT TERRAIN Serisi kapsamında Türkiye’ye getirilen BAJA TROIA TURKEY, ilk kez geçtiğimiz yıl 26-29 Ekim tarihleri arasında Çanakkale’de organize edildi.Organizasyonda özelikle yabancıların da efsanelerden tanıdıkları Truva bölgesi seçildi.Bu yıl BAJA TROIA TURKEY 2018, 4-7 Ekim tarihleri arasında yine aynı bölgede start alacak.

ARAÇLAR
4×4 araçlar, buggy’ler, ATV ve UTV’ler ve motosikletler bu zorlu yarışta hem cüretkâroff-road etaplarını hem de yüksek hızlıperformans etaplarını kat edecekler.

ETAPLAR
Yarışın etapları geçen seneki yarışla aynı bölgede, değişik parkurlar halinde planlandı. Seremonik Start Çanakkale merkezinde Truva atının önünden verilecek. Prolog Etabı ve Özel Seyirci Etapları Çanakkale Kipa yanında hazırlanan özel parkurda koşulacak. Özel Etaplar orman ve köy yollarında koşulacak.

Yarışın arazi etapları merkezden yaklaşık 30 km mesafede koşuluyor. Her bir etabın ortalama uzunluğu 100 km. Toplam etap uzunluğu 822,72 km. Yarış toplam 4 gün, toplam 11 etaptan oluşuyor.

ÖZEL SEYİRCİ ETABI
Seyirci etabı/Prolog 7 km uzunluğunda hazırlandı. Gece koşulacak etaplar görselliği arttırma amacı ile, araçların ikişer ikişer, yan yana start alıp, ortada bir köprü geçişi ile birbirine bağlanan ikiz parkurlarda yarışması esasına göre hazırlandı.

KATILIMCILAR
Ağustos sonu Ralli sınıfında 38, Motosiklet sınıfında 30 ön kayıt oldu. Bulgaristan’dan 2, İsrail’den 6, Romanya’dan 8, Sırbistan’dan 2, Yunanistan’dan 7, İtalya’dan 12 yarışçı ön kayıtlarını tamamladı. Katılanlar arasında Ralliart, Vural Ak, Şakir Şenkalaycı gibi tanınmış isimler de var. Bu sene toplamda yarışçı sayısının 100’ü aşmasını bekliyoruz. Ralli ve Motosiklette yabancı yarışçı sayısı şu anda 40 oldu. Kayıtlar Eylülün sonuna kadar açık olacak.

GÜVENLİK
Organizasyon tüm etaplarda yarışçıların hareketlerini anında izleyebileceği bir Özel GPS Takip sistemi ile iletişimi ve güvenliği üst düzeyde sağlıyor. Acil durumlar için bir helikopter ve kurtarma ekipleri hazır bekliyor.

EAST EUROPEAN TOUT TERRAIN SERIES
EAST EUROPEAN TOUT TERRAIN SERIES, 5 Organizatör Ülkenin katılımı ile koşulan 6 ayaklık Uluslararası bir Off-Road Yarış Serisidir.Yarışlar, her ülkeden seçilen bir organizatör kulüp organizasyonu ile toprak, kum ve orman etaplarında koşulur. Ayrıca şehir içinde Özel Seyirci Etapları organize edilir.Serinin Organizatör ülkelerine 2017 yılında Romanya, Yunanistan, Bulgaristan’ın yanı sıra Türkiye katıldı, 2018 yılında seriye İsrail de bir yarışla dahil oldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir