Türkiye’nin Bitmeyen En Eski Davası Çanakkale’den Çıktı!

22 Ocak 2016

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Adalet Bakanlığı tarafından Taksim The Marmara Otel’de düzenlenen ‘Bilirkişilik Sempozyumu’na katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Bozdağ; “1932 yılında Çanakkale’de açılmış bir davadır. Tam 83 yıldır devam ediyor. Bu son derece büyük bir ayıp. Daha bunun gibi pek çok dava var. Onlarla ilgili ifade etmek isterim yılan hikayesine dönmüş bu davaları sona erdirecek bir mekanizma kuracağız” dedi. 

 

Sempozyumda hukuk sisteminin bilirkişiliğe çok büyük önem verdiğini belirten Bozdağ, bilirkişilik görevleri yapanların tarafsız, objektif olması bilim ve fennin gerektirdiği kurallar çerçevesinde raporunu tanzim p savcıya, hakime veya mahkemeye takdirinin adalet terazisinin doğru tartması bakımından hayati derecede öneme sahip olduğunun altını çizdi. Bilirkişilik müessesesinde pek çok sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken, Bozdağ, “Bugün maalesef bilirkişilik müessesesinin kendisine yüklenen bu büyük vazifeyi, toplumun güven duygusunu tahkim edecek biçimde yerine getirdiğini söylemek mümkün değildir. Keşke bilirkişilik müessesesi hukukun adaletin doğru bir şekilde yerini bulması için üzerine düşeni tam anlamıyla yapıyor diyebilme imkanına sahip olsaydık. Ancak bu imkana sahip değiliz. Bu nedenle bunu ortadan kaldıracak, bilirkişilik müessesesine her kesimin güvenle bakmasını sağlayacak bir reforma ihtiyacımız var” diye konuştu.

Bakan Bozdağ, önümüzdeki günlerde bilirkişilik kanun tasarısını Bakanlar Kurulu’na oradan da TBMM’ye sevk edeceklerini ifade ederek kanun tasarısı üzerinde görüşü, eleştirisi, önerisi olan herkesi buna dair görüş ve eleştirilerini hem Adalet Bakanlığı’na hem de TBMM Başkanlığı’na iletmeye davet etti.

83 Yıldır Devam Ediyor

Bekir Bozdağ, ayrıca Bakanlık çalışanlarına verdiği talimat üzerine Türkiye mahkemelerinde görülen en eski tarihli davanın hangisi olduğunu detaylar vermeden açıkladı. Bozdağ, “Bana getirilen en eski dava 1932 yılında Çanakkale’de açılmış bir davadır. Tam 83 yıldır devam ediyor. Bu son derece büyük bir ayıp. Daha bunun gibi pek çok dava var. Onlarla ilgili ifade etmek isterim yılan hikayesine dönmüş bu davaları sona erdirecek bir mekanizma kuracağız. Şu anda arkadaşlarımız onun üzerinde çalışıyorlar. Belki bölge adliye mahkemeleri nezdinden belki ayrı mahkemeler kurarak veya başka bir formül bularak hakimlerin karar vermekten çekindiği bu davaları karara bağlayıp kesin hükümle sonuçlandıracak bir mekanizmaya ihtiyacımız var. Bu davalarla ilgili ayrı bir mekanizma oluşturmak suretiyle bu davaları bitiren bir adımı bu dönemde atacağız. Türkiye’de bundan böyle 83 yıllık bir davayı kimse konuşmayacaktır” diye konuştu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir