Türkiye’nin En Büyük Teleskobu ÇOMÜ’de Kuruluyor

11 Şubat 2009

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi’ne Türkiye’nin en büyük teleskopu kuruluyor.

1 Milyon TL’ye satın alınan 1.22 metrelik teleskopun konulacağı yerle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan, “Teleskopumuzu DPT projesi ile Almanya’nın Astelco firmasından aldık. Firma tarafından gönderilecek teleskopumuzu gözlemevimizi kurduktan sonra test edeceğiz. Testler sırasında bazı eksiklikler görürsek firmadan bunların giderilmesini isteyeceğiz” dedi.

Prof. Dr. Osman Demircan, dev teleskopun 1.22 metrelik çapa sahip robotik özelliğe sahip olduğunu da belirterek, “Bu teleskop internet aracılığı ile de kullanılabiliyor. Işık toplama, kaydetme ve takip etme konusunda çok hassa olan teleskop görüntüleri de çok net şekilde gözlemleyebiliyor. Teleskopun en önemli özelliği ise Türkiye Alt yapısı ile kurulabilme özelliğinin olması. Şuan teleskopumuzun konulacağı yer ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Mayıs ayı içerisinde hizmete girmesini planladığımız yeni aletimizle İtalya, Bulgaristan, Yunanistan, Polonya, Almanya, Çem Cumhuriyeti, Kanada ve Yeni Zelanda’dan çok sayıda araştırma grubu ile ortak çalışmalar yapacağız” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir