Türkiye’nin en hızlı kadınları Çanakkale’ye Geliyor

15 Mayıs 2015

Türkiye’de ve dünyada ralli pistlerinde fırtına gibi esen milli sporcular Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney, 3 yıl aradan sonra Çanakkale için pistlere dönüyor. 5 kez Türkiye bayanlar birincisi olan Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney ikilisi son olarak 2011 yılında Hitit Rallisi’nde yarışmış, bayanlar 1. Liginin yanı sıra son 15 yıl içinde ilk kez bir kadın ekip olarak genel klasmanda 3. olup podyuma çıkma başarısını göstermişti.
Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney 2015 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk ayağı olan Ege Rallisi’ndeki Bayanlar 1’inciliği ve Grup N erkekler arasında 2’incilik başarısının ardından 100. Yıl Çanakkale Rallisi’nde yarışacak. 2015 Türkiye Ralli Şampiyonası 2. yarışı, Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü (ESOK) tarafından “Çanakkale Zaferinin 100. Yılı” dolayısıyla 16-17 Mayıs 2015 tarihlerinde Çanakkale’de düzenlenecek.
“Mücadele ruhumuzda var, centilmenlik ve tevazu ile yarışacağız”
Burcu Çetinkaya, yarış öncesi takım adına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye’nin kahramanlık destanlarından birine ev sahipliği yapan Çanakkale’de, kadınlarımızı en iyi cepheye mermi taşıyarak kahramanlık ve analık adına tarihe adını yazdıran Nene Hatun anlatır. Bu topraklarda, bu sporda yarışacak az sayıda kadın ekibin arasında olduğumuz için heyecanlıyız. Bizim için centilmenlik ve tevazu önemli. Mücadele ruhumuzda var. Kimseyi küçümsemeden zafer için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.”

3 yıllık suskunluğun ardından fırtına yeniden pistlerde
Çetinkaya ve Güney Türkiye’de ve dünyada 10 yılda 5 kez Türkiye Bayanlar birinciliği ve erkekler arasında Grup A, Sınıf 3 birinciliklerinin yanı sıra, Kıtalararası Ralli Şampiyonası’nda puan alan ilk ve tek kadın ekip olma unvanını elinde tutuyor. İkili ayrıca Eurosport özel ödülü, Dünya Ralli Şampiyonası tarihinde kadınların bir yarışta elde ettiği en iyi 3. derece (Türkiye Rallisi 2010 Genel Klasman 12’nciliği) gibi birçok başarıya sahip.
16-17 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü (ESOK) tarafından “Çanakkale Zaferinin 100. Yılı” dolayısıyla Çanakkale ilinde gerçekleştirilecek olan yarış, Çetinkaya ve Güney ikilisi için de yepyeni bir mücadele anlamına geliyor. Türkiye’nin hali hazırda en az tecrübe edilmiş asfalt zeminli özel etaplarına sahip Çanakkale Rallisi’nde yer alacak tüm yarışmacılar, 118 km.’si özel etap olmak üzere toplam 422 km. uzunluğundaki zorlu piste birincilik mücadelesi verecek.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir