Türkiye’nin Petrol Umudu Çanakkale Boğazı’nın Girişine Ulaştı

29 Aralık 2009

Günlerdir Çanakkale Gemi Trafik İstasyonu (VTS) tarafından boğazdan güvenli bir şekilde geçmesi için planlama yapılan dev petrol arama platformu, Çanakkale Boğazı’nın girişine demir attı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Brezilya firması Petrobras Oil işbirliğiyle Karadeniz’de petrol arama çalışmasına katılacak olan platform, Norveç’ten yola çıkmıştı.

İstanbul Boğazı’ndaki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin altından geçebilmesi için 120 metre uzunluğundaki kulesi kesilen “Leiv Eiriksson” adlı platform ve onu çeken Norveç bandıralı ”Siem Danis” adlı römorkör, geçiş saatini beklemek için Gökçeada önlerine demirledi. Yarın (30 Aralık) erken saatlerde Çanakkale Boğazı’na girecek olan platformun, 2 Ocak 2010 tarihinde de İstanbul Boğazı’ndan geçmesi planlanıyor. “Ocean Rig” firmasından kiralanan platform, kesilen kısımlarının monte edilmesinin ardından 2010 Şubat ayı ortalarında sondaj çalışmalarına başlayacak.

Bu arada Karadeniz’deki petrol arama işini yürütecek olan Petrobras Oil firmasının yetkilileri, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’da düzenlenen işadamlarını bilgilendirme toplantısına katıldı. Burada konuşan Genel Müdür Vekili Fernando General Benitez Nobrega, Türkiye’de başarılı olacaklarına inandıklarını söyledi. Nobrega, “Bu çalışmanın önemli sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. Karadeniz’de yeni petrol şirketleri için talep artacak. Biz başarılı olursak, birçok insan yurt dışından buraya gelecektir. Bulacağımız petrol, özel tankerlerle dağıtılacak. Konuyla ilgili her türlü soruya ve tartışmaya açığız.” dedi. Daha sonra şirket yetkilileri, katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Toplantıya AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, Vali Abdülkadir Atalık, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Alaeddin Sevim ve birçok işadamı katıldı.

[Kaynak: Zaman]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir