Türklerin Avustralya’ya Göç Etmesinin 40. Yıldönümü Etkinlikleri

06 Ekim 2008

Türklerin Avustralya’ya göçünün 40. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında Çanakkale’de “İşçi olarak geldik, vatandaş olarak kaldık” isimli fotoğraf sergisi açıldı.

Belediye sosyal tesislerinde gerçekleştirilen serginim açışında bir konuşma yapan Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Peter Doyle, 40 yıl önce Avustralya’ya göç eden Türklerin iki ülke arasındaki dostluk bağlarının kurulmasında önemli rol oynadıklarını belirterek, “Avustralya’nın ikinci en kalabalık eyaleti olan Viktorya’daki Türk Avustralya toplumu bu önemli yıldönümünü kutlamak için bir sergi oluşturdu. Bu sergi Avustralya’nın ardından Türkiye’de Ankara ve İstanbul’dan sonra şimdi Çanakkale’ye geldi. Çanakkale’den sonra da bu sergimizi 27 Ekim?de Mersin’de açacağız. Pek çoğumuzun bildiği gibi Avustralya bir göçmen ülkesidir. Çoğu Avustralyalının da annesi, babası, yada dedeleri göçmendir. Ülkemizde bu derece güçlü bir topluluk haline gelen Türk kökenli Avustralyalılara sahip olduğumuz için şanslıyız” dedi.

Çanakkale Valisi Orhan Kırlı da yaptığı konuşmada Çanakkale’de açılan serginin Türkiye’yi ve Türkleri çok ilgilendirdiğini belirterek, “1960’lı yıllardan sonra iş bulmak umuduyla çok uzak diyarlara göç eden Türklerin hikayesinin anlatıldığı bu sergi gerçekten çok önemli. Avustralya?da şuan 60 bin civarında Avustralya vatandaşı Türk bulunmaktadır. Türkler Avustralya’nın sadık ve çalışkan vatandaşı olarak, bu ülkenin ekonomik, sosyal, kültürel her kesiminde rol ve iş sahibi olmuşlardır. Avustralya’daki Türkler kendilerine yeni bir dünya kazandırmakla kalmamışlar, Türkiye ile Avustralya arasındaki dostluk bağlarının oluşmasını sağlamışlardır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Avustralya?nın Ankara Büyükelçisi Peter Doyle, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir ve diğer konuklar 18 panoda yer alan 40 yıl öncesi ile günümüze ait Avustralya’daki Türklerin fotoğraflarından oluşan sergiyi gezdi. Sergi 10 gün süre ile açık kalacak.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir