Türkmenler Gecede Buluştu

01 Şubat 2010

Kazdağı Tahtacı Türkmenleri Derneği tarafından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Kampüsü?nde düzenlenen gece büyük ilgi gördü.

Yaklaşık 200 kişinin katıldığı gecenin açılış konuşmasını yapan Kazdağı Tahtacı Türkmenleri Dernek Başkanı Uygun Uyanık,Kazdağları yöresinde yüzlerce yıldır doğayla iç içe yaşayan çevrelerindeki diğer kültürlerle kardeşçe ve dostça yaşam sürdürdüklerini belirterek, ?Dernek olarak özünde insan olan, insanımıza ve kültürümüze yönelik ve hepsinden önemlisi de eğitime yönelik çaba ve çalışmalarımızı sizlerden aldığımız sonsuz güç ve destekle sürdürme azmindeyiz. 2009-2010 eğitim ve öğretim yılında bir önceki yıldan eğitimlerine devam eden öğrencilere desteğimiz devam ediyor. Anadolu?daki kültürel mozaiğinin en canlı ve en güzel motiflerinden biri olan Kazdağı Tahtacı Türkmen kültürünün temsilcileri olan bizler bu kültürün yozlaşması ve yok olmasının önüne geçmek için ilk yapılması gerekenlerden biri olan kayıt altına almak, mevcudu kaydetmek için daha önce yapılan ve yapılmakta olan tüm çaba ve çalışmaları taktirle karşılıyoruz. Bu doğrultuda üniversitemiz tarafından yapılacak akademik projelere destek olacağımızı belirtmek isterim? dedi.

Geceye Bayramiç?ten katılan dernek üyeleri semah gösterisinde bulunurken, derneğe katkıda bulunan bazı hayırseverlere ise plaket verildi.

Geceye Çanakkale Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek, Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Sakin Tunçer, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, İntepe Belediye Başkanı Alaaddin Özkurnaz, Mahmudiye Belediye Başkanı Süleyman Erte, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, Çanakkale ve çevre ilçelerinden gelen davetliler katıldı.

Gece çeşitli oyun ve gösterilerle geç saatlere kadar sürdü.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir