Üç Ülkenin Ortaklığında Gerçekleşen Projenin 2012 Yılı Çalışmaları Sona Erdi

01 Ekim 2012

Anzak (Arıburnu) Savaş Alanı üzerine Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ortak tarihsel ve arkeolojik araştırmasının 2012 yılı çalışmaları sona erdi.

2012 yılı ortak çalışmaları Proje Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay başkanlığında Avustralya’dan dokuz, Yeni Zelanda’dan bir ve Türkiye’den de altı öğretim üyesi ve araştırmacının katılımıyla 5-28 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Atatürk ve Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi (AÇASAM) Müdürü ve Araştırma Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay ortak araştırmanın tarihsel süreci hakkında şu bilgileri verdi: “2009 yılı Ekim ayında Türk ve yabancı bilim adamları Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde bir araya gelerek ‘Anzak (Arıburnu) Savaş Alanı Üzerine Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın Ortak Tarihsel ve Arkeolojik Araştırması Projesi’ yapılması konusunda mutabakata vardık. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 23.07.2010 tarihli izin yazısı ile çalışmanın Lozan Antlaşması’nın 129. Maddesinde belirlenen ekli 3 nolu haritada belirlenen sahada yapılması kararlaştırıldı. Gerekli prosedürlerin tamamlanmasından sonra 2010 yılı çalışmaları 15-30 Ekim tarihleri arasında, 2011 yılı çalışmaları ise 12-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi”.

2012 yılı araştırmalarının ise Lone Pine, Mehmet Çavuş, Cesarettepe ve Keskinsırt bölgelerinde yapıldığını ifade eden Atabay gerçekleştirilen çalışmalar hakkında şunları söyledi: “Öncelikle bölgedeki siperlerin tespiti için inceleme yapıldı, daha sonra arazideki siper, tünel, teras ve koruganlar ile yüzey buluntularının yerleri DGPS sistemi kullanılarak belirlendi. Savaş zamanından her iki tarafa ait siper haritaları bir araya getirilerek araştırmada kullanıldı. Böylece Anzak ve Türk arşivlerinden faydalanılarak araştırılan siperlerin tam olarak haritalanması sağlandı. DGPS sistemi bütün ayrıntıların (siper, tünel, korugan ve küçük buluntular) çok yüksek bir kesinlikle, yaklaşık 15 cm. hata ile yerleştirilmesine olanak vermekte. Bu yıl ayrıca jeofizik yöntemler de kullanıldı. Araştırma yapılan bölgede, çok sayıda tünel, lağım hattı tespit edildi. Ayrıca savaşta şehit olan 47. Alay Komutanı Tevfik Bey’in mezar yeri kesin olarak belirlendi”.

Dünyada ilgi uyandıran proje
Anzak (Arıburnu) Savaş Alanı Üzerine Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın Ortak Tarihsel ve Arkeolojik Araştırma Projesinin dünyada geniş ilgi uyandırdığının altını çizen Atabay, Amerika’da yayınlanan Archaeology dergisi editörü Samir Patel’in çalışmaları izlemek üzere geldiğini ve gelecek sayısında araştırmanın dergide ana konu olarak yayınlanacağını kaydetti.

Araştırma sonuçlarının 2015 yılında Cambridge University Press tarafından kitap olarak yayınlanacağını ifade eden Atabay, Araştırma Projesi çalışmalarının gelecek yıl da devam edeceğini söyledi.

[Kaynak: comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir