Doç. Dr. Uğur Gönlügür: “Sigarayı Bir Anda Bırakın”

10 Şubat 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Gönlügür, sigara tiryakilerinin etkisini merak ettiği sigara bırakma aletlerinin yüzde 100 garantili olmadığını söyledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Gönlügür, sigarayı bıraktırdığı ifade edilen cihazlara yönelen tiryakilerin, satın alacakları aletin bilimsel olup olmadığına bakmaları ve mümkünse ne derece etkili olduğuna ilişkin analiz istemeleri gerektiğini belirterek, “Bu aletler bilime ne kadar uygundur, bakılmalı. Bilimsel bir kanıtı var mı, araştırılmalı. Tıpta ‘placebo etkisi’ dediğimiz bir kavram vardır. Yani bazen kişi bir ilaca, bir cihaza anlam yükler, kendisinde etkisi olduğunu düşünür ama bu
aslında kişinin kendisini tatmin etme duygusudur. Sigarayı bırakmakta en doğru yol, hekimden destek almaktır ve yönlendirmelerine uymaktır. Bu sebeple söz konusu cihazlarla ilgili söylemlerin önemli bir kısmı gerçeği yansıtmıyor” dedi.

Sigarayı bırakmada ani karar vermenin etkili olduğuna da dikkat çeken göğüs hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Gönlügür, kademeli olarak bırakmanın çoğunlukla başarılı sonuçlar vermediğini aktardı. Kademeli ve azaltılarak sigara bırakmanın beraberinde bahaneleri de getirdiğini söyleyen Doç. Dr. Gönlügür, sigara bırakmada en doğru yöntemin sürekli hekimle iletişim kurmak, iradeli olmak, başta aile olmak üzere çevreden de psikolojik destek almak olduğunu sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir