Uğur Mumcu Çanakkale’de Anılacak

Uğur Mumcu Çanakkale’de Anılacak
23 Ocak 2013

Uğur Mumcu katledilişinin yıl dönümünde Çanakkale’de anılacak.

Çanakkale Sivil İnsiyatifi Çanakkale’de Uğur Mumcu’yu anmaya hazırlanıyor. Çanakkale Sivil İnsiyatifi yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti; “20 yıl önce katledilen faillerinin korunup, himaye edilerek zaman aşımı ile aklanmaya çalışılan süreçte Uğur Mumcu Çanakkale’de düzenlenen etkinlikler ile anılacak. 24 Ocak günü saat 17.00 de Cumhuriyet meydanında toplanacak Uğur Mumcu dostları demokrasiye, bağımsızlığa, cumhuriyete sahip çıkalım çağrısı yaptılar. Mumunu, karanfilini al sen de katıl çağrısı ile Çanakkalelileri Cumhuriyet Meydanına davet eden Uğur Mumcu dostları buradaki anma sonunda Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde Gazeteci Barış Pehlivan ve Gazeteci Barış Terkoğlu’nun katılacağı bir panel gerçekleştirecekler. Gazeteci Barış Pehlivan ve Gazeteci Barış Terkoğlu 14 Şubat 2011’de gözaltına alınıp Odatv Davası kapsamında Silivri Cezaevi’nde 19 ay tutuklu kaldıktan sonra, 14 Eylül 2012 de görülen duruşmada tahliye edilmişlerdi. 20 yıl önce katledilen gazeteci Uğur Mumcu’nun katledilmesine sebep olan koşullardan günümüze kadar gelişen sürecin analiz edilerek günümüzde yaşanılan hukuksuzluklar kapsamında sürecin bütünlüklü bir şekilde ele alınacağı panelin konukları Odatv davası nedeniyle 19 ay Silivri cezaevinde tutuklu kalan Gazeteci Barış Pehlivan ve Gazeteci Barış Terkoğlu yaşadıklarını Çanakkaleliler ile paylaşacaklar.”

ÇANAKKALE AKTİF GAZETECİLER DERNEĞİ’NDEN UĞUR MUMCU MESAJI
Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği Başkanı Gökhan Kökçak, Uğur Mumcu’nun katledilmesinin yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği Başkanı Gökhan Kökçak mesajında, ” Araştırmacı gazeteciliğin ülkemizdeki çağdaş ve anti emperyalist düşüncenin unutulmaz ismi Uğur Mumcu’yu özlemle anıyoruz” dedi. Kökçak mesajında şu sözlere yer verdi; ” Uğur Mumcu, 20 yıl önce alçakça bir saldırı ile katledildi. Türkiye’nin cesur kalemi Uğur Mumcu, karanlık olayların ve ilişkilerin üzerine korkusuzca giden yazılarıyla her zaman hatırlanacaktır. Karanlık güçlerin asıl amaçlarının; Uğur Mumcu suikastı ile toplumda infiale neden olacak ve kamplaşmalara yol açacak silahlı bir terör eylemi olduğu aşikardır. Basın ve demokrasi şehitlerimizin önünde birkez daha saygıyla eğilirken yiğit kalemlerin bedeli, canlarını verme pahasına da olsa susmayacağı inancımızla büyüğümüz, değerli meslektaşımız Uğur Mumcu’yu hep özleyeceğiz”

[Medya Hedef]
[Görsel: Arşiv]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir