Ülgür Gökhan, Suyun Çamurlu ve Bulanık Akmasıyla İlgili Açıklamalarda Bulundu

04 Aralık 2012

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan kuvvetli yağışların ardından şehir şebekesinden gelen suyun çamurlu ve bulanık akmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ikinci bir duyuruya kadar halkın çeşmelerden akan suyu içmemeleri konusunda uyardı. Gökhan başkanlık makamında düzenlediği basın toplantısında Çanakkale genelinin kuvvetli yağışlar nedeniyle olumsuz etkilendiğini belirterek; “Ekiplerimiz incelemelerine devam ediyor. Su daha kirli olursa kente su vermeyiz. Sudaki kirlilik kabul edilebilir değerlerin üzerinde de çıkarsa, kentin tamamında suyu keseriz. Biz yine tedbirli olalım, yağmurlar kesilecek gibi görünüyor. Yağmurlar durursa bazı maddelerde azalma olacağını var sayıyoruz. Bunu tabi kimse bilemiyor, DSİ’de bilemiyor. Bu Allah’ın bir şeyi, tabiatın yaptırımı. Bir an önce çökeltilerin dibe çöküp, suyun berrak bir hale gelmesini bekliyoruz. DSİ yetkilileri yağışlar nedeniyle baraja bir günde 14 milyon metreküp su geldiğini söyledi. Yağışın ardından bugün itibarıyla barajımızın doluluk oranı 49 milyon metreküp seviyelerinde. Eğer bu şiddetle devam etseydi barajımız çoktan dolmuş olacaktı. Bunun ardından, DSİ yetkilileri barajın alt savaklarını açmak suretiyle suyu tahliye etmeye başladı. Yağışın ardından da Sarıçay’da su kahverengi çamurlu bir hale döndü. Aynı zamanda barajın su rengi de Sarıçay’daki hale geldi. Bu bize berrak suyun gelmemesi ve bulanık suyun arıtma tesisimizi zorlaması anlamına geliyor. Suyumuz çeşmelerden bulanık akmakta. Bu bulanıklığın insan sağlığı açısından bir sakıncası yok. İl Sağlık Müdürlüğü de suyu sürekli inceliyor. Arıtma tesisindeki mühendislerimiz de mikro biyolojik açıdan inceleme ve kontrollerini yapıyor. Sadece suyun bir süre kullanma suyu olarak kullanılması gerekiyor. Her ihtimale karşı suyun yemeklerde ve içme suyu olarak kullanılmaması lazım. Suyumuz berraklaşıncaya kadar. Banyoda, bulaşık yıkamalarda ve ev temizliklerinde suyu kullanabiliriz” dedi.

Ne kadar sürecek bilmiyoruz
Gökhan, sürecin ne kadar süreceği konusunda bir bilgi verilemediğini kaydederek; “DSİ yetkilileri de barajın ne zaman berraklaşacağı konusunda bilgiye sahip değil. Telaş etmeye gerek yok. Çeşmelere verdiğimiz suyun insan sağlığı açısından bir sakıncası yok. Kullanılabilir ancak içilmemeli, yemeklerde kullanılmamalı. İkinci bir duyuru yapıncaya kadar suyun tüketilmemesi lazım” diye konuştu.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir