Ülgür Gökhan: “Yeni Truva Atçıları Altın Madencileridir”

01 Haziran 2012

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çevre Platformu tarafından meclis salonunda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada çarpıcı sözler söyledi.

Çan’ın Etili Köyü’nde yarın düzenlenecek miting öncesi Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Çevre Platformu ortak basın açıklaması yaparak, Çanakkalelilerden destek istediler. Altın işletmecilerinin bu aramalarla Çanakkale’yi yok etmek istediklerini savunan Ülgür Gökhan, “Truva’yı sahte atla yok ettiler ve yerle yeksan ettiler. Şimdi yeni Truva atçıları altın madencileridir. Onlar Çanakkale’yi komple ele geçirip yok etmek istiyorlar. Biz bu mücadeleyi çıkacak altından pay almak için yapmıyoruz. Burada çok yakın bir tarihte yaşanacak olan çevre felaketini engellemek için organize oluyoruz ve bir araya geliyoruz. Bundan böyle eylemlerimiz giderek artan boyutta olacak. Geri dönülmez bir yolun içindeyiz ki bu yola girersek geleceğimizi perişan edeceğiz. Çünkü bunun ispatı Çanakkale topraklarında var. Balya, Balıkesir’in ilçesidir ama bize çok yakın bir yerleşimdir. Bunu bilmeyenler Balya’ya kadar bir gitsinler. Bu mitinge özellikle çocukları çağırıyoruz. Ailelerini getiren çocuklar kendi geleceklerini görsünler. Çocuklar daha duyarlıdır, çünkü onlar çıkar korkusu içerisinde değiller. Onlar daha bilinçlidir, biz bu bilinci arttırmak için her hafta Çanakkale halkını Kazdağları’na yolluyoruz ve orayı keşfediyorlar. Tepkilerimizi ortaya koyacağız. Bu bir insanlık felaketidir. Çünkü Kazdağları tüm coğrafyayı etkileyen bir yerdir. Biz buna göz yumarsak bundan sonraki nesiller bizi lanetlerler. Özellikle buna göz yuman, bu gün ki iktidarın yandaşları, dindar kardeşlerim bir şey hatırlatmak istiyorum, dini bütün kardeşlerim burada yapılan kul hakkı yemektir. Bu bizim ve bizden sonraki insanların hakkının üç kuruşluk altın için elinden alınmasıdır. Günaha girenler, buna karşı çıkmayan herkes bu günaha dahil olur. Onun için ben 3 Haziran günü Belediye önünden harekete herkesin hazır olmasını diliyorum ve özellikle çocuklarımıza sesleniyorum” dedi.

Çevre Platformu eş sözcüsü Filiz Ceylan Tekin ise, “Yıllarca sürdürülen mücadelenin topluca haykırmasını yapacağız. Miting, şirketlerin şantiyelerinin dibinde yapılacak. En az 25 araç kaldırmayı planlıyoruz” dedi. Pirinççiler, çevre illerdeki sivil toplum kuruluşlarının da destek vereceği mitingi, dünya kamuoyuna da duyurmak adına İngilizce duyurular yapılacağını da sözlerine ekledi.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir