Uluslararası Bir Off-Road Şöleni: BajaTroiaTurkey

26 Ekim 2017
29 Ekim 2017
Çanakkale
Ralli

Cumhuriyetin 94’ncü yılı Çanakkale’de uluslararası bir yarışla kutlanacak. Türkiye’nin ilk off-road kulübü İSOFF, bir başka ilke imza atarak Türkiye dahil yaklaşık 11 ülkeden gelen ekiplerin yarışacağı BajaTroiaTurkey adlı bir yarış organize ediyor. 26-29 Ekim 2017 tarihleri arasında TOSFED ve TMF destekli ilk uluslararası off-road yarışı, Kuzey Ege’de Truva Bölgesi’nde gerçekleştirilecek.

İSOFF, BajaTroiaTurkey ile off-road disiplininde Türkiye’de koşulacak ilk uluslararası formatta yarışı organize ediyor. Çanakkale’de Truva’nın mitolojik dokusunda 4 günlük organizasyon olarak düzenlenen BajaTroiaTurkey, 6 ayaklık East European Tout Terrain Series takviminde 5. ayak yarışı olarak 26-29 Ekim tarihleri arasında koşulacak. Çanakkale merkezinde kurulacak Özel Seyirci Alanı’nda yaklaşık 20 bin kişinin izlemesi beklenen yarış Çanakkale Ticaret Odası, Valilik ve Belediye tarafından destekleniyor. 26 Ekim Perşembe günü Çanakkale meydanında Truva Atı’nın önünden Seremonik Start ile başlayacak yarış, her gün gerçekleştirilecek Seyirci Etapları dışında 800 km boyunca arazide koşulacak. Etap içlerinde yarışı izlemek isteyen seyirciler için özel otobüs seferleri ile ulaşım sağlanacak.

TOSFED ve TMF’nin onayları ile koşulacak BajaTroiaTurkey’de katılım 30 arazi aracı ve 30 motosikletle sınırlandırılmıştı. Ancak katılım talebi fazla olduğu için bu sayı yukarı çekildi. Yarışta 100’e yakın aracın start alması bekleniyor.

800 km yol kat edecekler

Finişi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına denk gelen organizasyonda 4×4 araçlar, buggy’ler, ATV / UTV’ler ve motosikletlerle yarışan yerli ve yabancı ekipler, yaklaşık 500 km’si özel etaplar olmak üzere toplam 800 km uzunluğunda yol kat edecek. Dört gün sürecek yarışta yarışçıların yanı sıra basın mensupları ve yabancı seyircilerin de parkurları takip edeceği rota, Çanakkale Bölgesi’nin tarihi ve turistik olarak en ilgi çekici noktalarından geçecek şekilde oluşturuldu. İlk gün Truva Atı’nın önünden verilecek Seremonik Start ile yarışa başlayacak ekipler, Prolog etabının ardından 4 gün boyunca 13 özel etabı geride bırakacaklar. Efsanevi Dakar Rallisi’ni hatırlatan çamur, su ve sert kaya geçişlerinin yanı sıra zorlu off-road tırmanışları ile mücadeleci bir parkur vaat eden BajaTroiaTurkey’de yaklaşık 10 ülkeden gelen ekipler, araçlarının hız limitlerini de zorlayacak. Yarışın Kupa töreni de yine Truva Atı’nın önünde gerçekleşecek.

Kayıt yaptıran ekipler arasında uluslararası otomobil sporu tutkunlarının çok iyi tanıdığı İtalyan RALLI ART ekibinin yanı sıra geçmiş yılların off-road şampiyonlarından INTERCITY’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak da var.

Uluslararası Bir Off-Road Şöleni: BajaTroiaTurkey

Tarih: 26-29 Ekim 2017
Süre: 4 gün
Katılımcılar: İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Fransa, İsrail ve KKTC başta olmak üzere yaklaşık 10 ülkeden ekipler
Rota: Çanakkale – Saroz körfezi – Truva
Toplam Özel Etap: 496,5 km
Toplam Normal Etap: 311,5 km
Etap uzunluğu: 808 km
Özel Etap sayısı: 13

Katılacak araçlar: 4×4 ve 4×2 arazi araçları, motosiklet ve ATV’ler

Program
1. Gün: Seremonik Start ve şehir içi gece koşulacak Prolog Etabı
2. Gün: 3 Özel Etap ve şehir içi Özel Seyirci Etabı
3. Gün: 4 Özel Etap ve şehir içi gece koşulacak Özel Seyirci Etabı
4. Gün: 3 Özel Etap ve Ödül Töreni

EAST EUROPEAN TOUT TERRAIN SERIES, 4 Organizatör Ülkenin katılımı ile koşulacak 6 ayaklık Uluslararası bir Off-Road Yarış Serisidir. Organizatör ülkeleri Romanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye’dir.

AYAK BAŞLAMA TARİHİ ORGANİZATÖR ÜLKE YARIŞ ADI
1 28.04.2017 Romanya BAJA 500
2 01.06.2017 Yunanistan RALLY GREECE
3 21.07.2017 Bulgaristan BAJA BULGARIA
4 08.09.2017 Bulgaristan BAJA BALKAN
5 27.10.2017 Türkiye BAJA TROIA TURKEY
6 04.11.2017 Yunanistan BAJA GREECE

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir