Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Uluslararası Kongrede Çanakkale’nin Spor Turizmi Potansiyeli Sunumu İlgi Gördü

Uluslararası Kongrede Çanakkale’nin Spor Turizmi Potansiyeli Sunumu İlgi Gördü

Gençlik ve Spor Bakanlığının desteğiyle 08 – 11 Kasım 2012 tarihleri arasında Antalya Kemer’de düzenlenen 2. Uluslararası Herkes İçin Spor ve Spor Turizmi Kongresi kapsamında ÇOMÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necati Cerrahoğlu, Çanakkale’nin spor turizm potansiyelleri hakkında bilgi sundu.

Uluslararası Federasyon (TAFISA) genel Sekreteri Alman Wolfgang Baumann ve Avrupa Herkes İçin Spor Federasyonları Başkanı Peter Barendse’nin de aralarında bulunduğu kongrede 21 konuşmacı yer aldı. Kongre boyunca, disiplinler arası bir yapı gösteren spor bilimlerinin spor sosyoloji, psikolojisi, pedagojisi, felsefesi, yönetimi, tarihi, işletmeciliği, ekonomisi, organizasyonu ve hukuku konularında sempozyum, panel ve çalıştay gibi bilimsel etkinlikler icra edildi.

“Çanakkale hazır ve istekli”
Kongre kapsamında Çanakkale’nin spor turizm potansiyelleri hakkında bilgi sunan BESYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necati Cerrahoğlu, özellikle de spor turizmi anlamında Doğa Sporları; Dağcılık, Kaya Tırmanışı, Trekking, Kampçılık, İzcilik, Dağ Bisikleti, Yamaç Paraşütü, Oryantiring, Su Sporları, Sörf, Dalış ve Scuba başta olmak üzere birçok spor branşı için Çanakkale’nin hazır ve istekli olduğunu, Vali ? Belediye Başkanı ? Rektör başta olmak üzere karar vericilerin kaynakları maksimum kullandırılmak konusunda konsensüse vardığını belirtti. Şehrin kendi dinamiklerini tarih, doğa, kültür ve turizm konseptinde yapılandırdığını, kirli ve ağır sanayiye mesafeli durduğunun aktarıldığı kongrede, Çanakkale tanıtımı tam ve kusursuz yapıldı. Çanakkale’ye gösterilen ilgi görülmeğe değerdi.

2. Uluslararası Herkes İçin Spor ve Spor Turizmi Kongresinin bir diğer organizasyonunun da Çanakkale’de düzenlenmesi önerisi prensipte oybirliği ile kabul gördüğü kongreye 18 farklı ülkeden 700 akademisyen katıldı. Yerli akademisyenler kadar yabancı akademisyenlerin de merakla dinlediği Çanakkale’nin spor turizm potansiyeli tanıtımı ve sunumuna özellikle de Finlandiya, Avusturya ve Alman katılımcı akademisyenler yakın ilgi gösterdi, çeşitli sorular sordular.

Özellikle 2020 Olimpiyat Oyunlarının Türkiye’ye alınması konusunda yoğun lobi çalışmalarının da yapıldığı kongrede HİS federasyonu yönetim kurulu üyelerinin her birinin yabancı akademisyenler ile teke tek ve yakından ilgilenmesi de gösterdi ki; organizasyon planlandığı gibi her açıdan son derece başarılı sonuçlandırıldı.

Kongre başkanı ve Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Erdal Zorba; Çanakkale’yi Türkiye’nin manevi başkenti kabul ettiklerini, Çanakkale’ye özel ilgi gösterdiklerini belirtirken, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna’nın HİS Federasyon Delegesi olduğunu ve Çanakkale’de Federasyon adına Doğa Sporları başlığı altında 2013 yılından itibaren federasyon faaliyetlerini yoğunlaştıracakları müjdesini verdi.

27 Ocak 2012 tarihinde Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna başkanlığında Kolin Otelde gerçekleştirilen ‘2012 ÇANAKKALE TURİZM ZİRVESİ’ kentin tüm paydaşlarına önemli görevler yüklemişti. ÇOMU Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, üniversitenin başta Turizm Eğitimi olmak üzere kente önemli katkılar sunduğunu, bunların artarak devam edeceğini vurgulamıştı. Zirvede söz alan BESYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necati Cerrahoğlu da spor turizm potansiyeline dikkat çekmişti.

[comu.edu.tr]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir