Ünal Seçkin, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

13 Aralık 2012

12 Aralık 2012 Çarşamba günü Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin konuğu “Halk Bahçesi Üzerine Anılar” sohbet konusu ile Ünal Seçkin oldu.

Ünal Seçkin, Calvert Ailesi ile ilgili hatırladıklarını anlatarak başladığı sohbetinde; “Halk Bahçesi onların bahçesiydi. Önceleri kocaman duvarları vardı. Duvarları sanki İngiliz Mezarlığı’nın duvarları gibiydi. Bahçede İngiliz sömürge devletlerinden gelmiş çeşit çeşit ağaçlar vardı. Şeftali ağaçları, portakal ağaçları? bir de bahçenin ortasında Büyük Britanya şeklinde bir havuz vardı. Havuzun içinde de kırmızı balıklar vardı. Küçükken havuzun da, bahçenin de hayranıydım.” dedi.

Calvert Ailesi’nin sadece mülkleri ile kentte yer etmediğini yardımlarıyla da kentlilerin hastalıklarında, maddi sıkıntılarında yanında olduklarını ifade eden Seçkin, Calvert ailesinin son fertlerinden olan Madam Hettie’yi de andığı sohbetinde, babasının dükkanın sahibi olan Madam Hettie’nin güzelliği ve nüktedan kişiliği ile dönemin gençlerinin hafızasında yer ettiğini de söyledi.

Sohbetine kentin mekanlarına ismini vermiş hikayeleri anlatarak devam eden Ünal Seçkin, 1938 senesinde doğduğunu ve büyüklerinden de Çanakkale’yi bolca dinlediğini söyleyerek eski Çanakkale’ye dair bilgileri Eski Çanakkale fotoğraflarından hazırladığı slayt eşliğinde paylaştı. Ünal Seçkin, paylaştığı slaytın CD’lerini geçmişteki Çanakkale’nin izlerini takip etmek için sohbetin hatırası olarak sohbete katılan konuklara armağan etti.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin 19 Aralık 2012 Çarşamba günü saat 18.00’da konuğu “Halk Bahçesi’nde Bitki Çeşitliliği” sohbet konusu ile Göksel Koyuncu olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir