Ünlü Heykeltıraş Mehmet Aksoy Çocuklarla Buluştu

Ünlü Heykeltıraş Mehmet Aksoy Çocuklarla Buluştu
27 Kasım 2010

Ünlü heykeltıraş Mehmet Aksoy, ‘Arkadaşım Bienal’ sergisinin açılışının ardından Deniz Müzesi Yüzbaşı Ahmet Saffet Konferans Salonu’nda katıldığı söyleşide sergideki çalışmalardan çok etkilendiğini, böyle çalışmaların ülkemize birçok sanatçı kazandıracağını dile getirdi.

Eserlerinden örneklerin sunulduğu fotoğraf sunumunun ardından çocukların kendisi ve sanatıyla ilgili sorularını yanıtlayan Aksoy, söyleşinin sonunda çocuklarla beraber topluca fotoğraf çektirdi.

Mehmet Aksoy Kimdir?
1939’da, şimdi Suriye sınırlarında kalan Yayladağ’nın Kesap kasabasında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yayladağ, Hatay, Tarsus ve Antakya’da yaptı. 1960 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Resim bölümüne girdi. Daha sonra Heykel bölümüne geçti ve 1961-1967 yılları arasında Prof. Şadi Çalık atölyesinde öğrenim gördü. Askerliğini yaptıktan sonra 1969-70 yıllarında aynı bölümde asistanlık yaptı ve bir devlet bursu alarak 1970’te Londra’ya gitti. Daha sonra Berlin’e geçti ve Hochschule der Künste’den 1977’de master derecesiyle mezun oldu. Berlin’de sanatçı topluluklarında ve politik etkinliklerde yer aldı. 1978’de Türkiye’ye dönerek 1980’e kadar İDGSA’da öğretim üyeliği yaptı.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir