‘Uzay Atölyesi 2’ AB Gençlik Projesi Başladı

28 Eylül 2009

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ?Space Studio ? Uzay Atölyesi? başlıklı AB Gençlik Programı eğitim projesinin ikincisi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi?nde başladı.

Bu yıl daha fazla ülke ve katılımcının yer aldığı proje kapsamında Avrupa?nın çeşitli ülkelerindeki gençlik kuruluşlarından astronomiye ilgi duyan gençlere ve gençlik çalışanlarına amatör astronomi eğitimi veriliyor. ÇOMÜ Fizik ve Astronomi topluluğunun, ÇOMÜ AB Gençlik programları ofisi koordinatörlüğünde yürüttüğü proje kapsamında üniversite öğrencilerinin farklı kültürleri tanıması, yabancı dil becerilerinin gelişmesi, kültür projeleri döngüsü ve yönetimi konusunda tecrübe kazanmaları hedefleniyor. Eğitim projesinin eğitmenlerinden Halit Mirahmetoğlu, etkinliğin ?2009 Dünya Astronomi Yılı? içerisinde gerçekleşmesinin çok önemli olduğunu söyledi.
Program kapsamında Türkiye?nin en büyük teleskopu olan T122?nin açılış etkinliklerine katılacak gençler, profesyonel astronomlarla tanışma fırsatı da bulacaklar. Litvanya, Romanya, Fransa, Polonya, Estonya, Macaristan, İspanya, Slovakya ve Türkiye?den toplam 25 katılımcının yer aldığı proje 1 Ekim tarihinde sona erecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir