Vali Ahmet Çınar: “100. Yıl Anlamına Uygun Kutlanacak”

12 Şubat 2015

Vali Yardımcıları, Kaymakamlar ve Belediye Başkanlarının katıldığı 100. yıl toplantısı Vali Ahmet Çınar başkanlığında yapıldı.

100.yıla fiili olarak girildiğini belirten Vali Ahmet Çınar, 100. yılla ilgili olarak beklentinin büyük olduğunu vurguladı. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın kuruluş sürecine değinen Vali Ahmet Çınar, kurumsallaşmanın zaman aldığını söyledi. Bu süreçte Valilik tarafından kurulan 2015 Koordinasyon Merkezinin gerçekleştirilen bir yazılımla proje başvurularını aldığını ve projelerin uzman kurullar tarafından öngörülen puanlama sistemiyle değerlendirildiğini söyledi. 650’ye yakın projeden 87’sinin 70 puanı aşarak başarılı bulunduğunu, bunlar içerisinde, yüksek bütçeli projelerin de olduğunu söyleyen Vali Ahmet Çınar, projelerin hepsinin Alan Başkanlığına devredildiğini ifade etti.

Vali Ahmet Çınar, konuşmasında şunları kaydetti:

“Alan Başkanlığı tam oluşmadığı için Kültür Bakanlığı tarafından projelerin kabul edildiği değerlendirildiği bir sürece girdik. Cumhurbaşkanlığımızın birebir gayret ve desteğiyle ortaya çıkan ve Valilik olarak destek verdiğimiz en yüksek bütçeli film olma özelliği de taşıyan Son Mektup filminin Galası 18 Mart’ta yapılacak. Kale Grubu tarafından yaptırılan ve 18 Mart’a kadar tamamlanması beklenen yüksek bütçeli bir belgesel yapım da var. 100. yılda 1. Dünya Savaşı ve Mirası konulu Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası kongresini yaptık. Gelibolu Mevlevihane’sinde Şebi Arus törenlerini yaptık. Valiliğimizin desteklediği Abdülkadir Katra Tiyatrosu, 32 ilde Çanakkale Destanı ve Uyuşturucu Ölümdür adlı Tiyatro oyunlarını sergiliyor. Mart ayında Sağlık Bakanlığı tarafından Tıp Bayramı Çanakkale’de yapılacak etkinliklerle kutlanacak.”

Piri Reis Müzesi, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi, Panorama, Çanakkale Müzesi’nin son durumuyla ilgili bilgi veren Vali Ahmet Çınar, 100. yıl kapsamında alınacak tedbirlerle ilgili olarak şunları söyledi:

“Çanakkale bütün dünyanın buluşma noktası olacak, farklı ülkelerden dünya liderlerini ağırlayacağız, bütün dünyanın gözü kulağı burada olacak. Her sene olduğu gibi bu sene de belli güzergahlar kapatılacak. Vatandaşlarımız mağdur olmasın diye bir duyuru yaptık. Bir kısıtlama yapmıyoruz. Şehir Stadyumundaki törenlerimiz, 57. Alay, Conkbayırı, vatandaşlarımıza açık olacak. Alan darlığı ve fiziki imkansızlık nedeniyle Şehitler Abidesi sadece resmi tören icrası süresince kapalı olacak. Tören bitiminde vatandaşlarımızın ziyaretine açılacak. Geçen yıllardan farklı bir şey yapılmıyor. tören alanlarının fiziki şartları göz önünde bulundurulduğunda vatandaşlarımızın mağdur olmaması için alınması gereken tedbirler alınıyor. Ana programlar dışında belediyelerin de kendi ilçelerinde etkinlikler ve programlar düzenlemeleri ve her açıdan bütün imkanlarını hazır bulundurmaları gerekiyor. Etkinlik ve duyurular bir sistem içerisinde duyurulsun, web sitelerimizden duyurulsun herkes nerede ne var bilsin.”

100. yıl kapsamında alınan tedbirlerin önemli ve gerekli olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da, 1 Mart tarihi itibariyle şehir içinde süslemelerin yapılmaya başlanacağını söyledi. Toplantıda, yaptıkları hazırlıklar ve projelerle ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Avustralya Konsolosluğuyla ortaklaşa bir sergi açtıklarını, ÇAFAD’la 100. Yıl Halk Oyunları Festivali planladıklarını belirtti. Tarihi Kentler Birliği’nin Çanakkale’de buluşması olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 400’e yakın belediye başkanının Çanakkale’ye geleceğini söyledi. Ekim ayında kısa film yarışması düzenleyeceklerini ifade eden Ülgür Gökhan, AB Parlamentosu’nun girişinde bir sergi açılması proje çalışmasının sürdürüldüğünü belirtti.

100. yıl için yapılan hazırlık ve çalışmalarla ilgili bilgi toplantıda bilgi veren 2015 Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Mahmut Akkuş, Çanakkale Savaşının ilk şehitlerinin ve Seyit Onbaşı’nın ilk defa yapılan törenlerle anıldığını belirterek, Koordinasyon Merkezine iletilen projelerle ilgili bilgi verdi. 18 Mart’ta şehit torunlarının Çanakkale’de buluşturacak projenin hazırlıklarını sürdürdüklerini kaydeden Mahmut Akkuş, Çanakkale’nin Feshane tanıtım günlerinde başarılı bir şekilde tanıtıldığını kaydetti.

[canakkale.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir