Vali Ahmet Çınar, ÇOMÜ FEF Saklı Bahçeyi Ziyaret Etti

11 Nisan 2014

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesinde ( FEF) bulunan Saklı Bahçe’yi ziyaret etti.

Kahvaltı programının da yer aldığı ziyaret ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Gülendam, FEF Dekanı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feyzi Uğur, İl Genel Meclisi Eski Başkanı Ali Rıza Tekin, üniversite yöneticileri ve öğretim üyeleri katıldı. Ziyarette İl Genel Meclis Başkanı iken yapmış olduğu çalışmalardan dolayı Ali Rıza Tekin’e teşekkür plaketi takdim edildi.

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, beraberindeki heyetle birlikte Saklı Bahçe’yi ve Zooloji Müzesi’ni de gezerek bilgi aldı.

FEF Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersin Karabacak, Saklı Bahçe’ye ilişkin verdiği bilgi de, Saklı Bahçe’de kış soğanlı türlerin 350 çeşidinden 7600 soğanın bulunduğunu söyledi. Karabacak, bahçede 223 lale, 41 nergis ve 24 tane de sümbül çeşidi olduğunu ifade etti.

Hem öğrencilerin laboratuvar ihtiyaçlarını gidermek hem de güzel bir görsellik sunmak amacıyla bahçenin oluşturulduğunu kaydeden Karabacak, ÇOMÜ’de Botanik Bahçesi oluşturma çalışmalarına da yakın bir zamanda başlanacağını ve böylece daha fazla türe yer verebileceklerini ifade etti.

Türkiye’de fakülteler bünyesinde bu ölçekte bir bahçe bulunmadığını da söyleyen Karabacak, toprak yapısı ve rüzgardan dolayı imkansızlığın içinde böyle bir bahçe oluşturduklarını ve Saklı Bahçe’nin herkesin ziyaretine açık olduğunu ifade etti.

Zooloji Müzesi hakkında bilgi veren Doç. Dr. Murat Tosunoğlu ise müzenin 2013 yılında kurulduğunu ifade ederek Çanakkale’nin kültür zenginliğini ortaya koymak ve bilimsel çalışmalara destek sağlamak amacıyla böyle bir çalışmaya giriştiklerini belirtti. Müzede gerek Çanakkale’den gerekse Türkiye’den sürüngen ağırlıklı türler bulunduğunu ifade eden Tosunoğlu, 300’ün üzerinde türden binden fazla örnek olduğunu söyledi. Tosunoğlu, müzenin herkesin ziyaretine açık olduğunu bildirdi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir