Vali Atalık’tan Ege Denizi’ndeki Gemi Kazası ile İlgili Açıklama

28 Haziran 2009

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Ege Denizi’nde Bozcaada açıklarında gece uluslararası sularda gece çarpışan Malta Bayraklı Ro-Ro gemisiyle Alman bayraklı yük gemisinin bulunduğu bölgede kısmı deniz kirliliğinin bulunduğunu açıkladı.

Öğle saatlerinde Denizcilik Müsteşarlığı Çanakkale Bölge Müdürlüğü’nde Bölge Müdürü ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürü’nün dışında Çevre İl Müdür Vekili’nin katılımı ile bir toplantı yapan Vali Abdülkadir Atalık daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Vali Atalık, gemi kazasının gece 22.10 sıralarında meydana geldiğini belirterek, “166 metre uzunluğundaki Alman bayraklı “Renate Schulte” gemisi ile 128 metre uzunluğundaki Malta bayraklı “Martı Princes” gemisi Bozcaada’nın 12 mil açında çarpıştı.

Alman bayraklı boş konteynır gemisi Casablanka’dan Tuzla’ya gidiyordu. Diğer malta bayraklı gemi ise Hereke’den Fransa’ya 800 ton çimento götürüyordu. Kazanın olduğu bölge uluslararası bir sularda bulunuyor. Kaza Bozcaada’nın 12.55 mil güneybatısında gerçekleşti. Kaza haberini alır almaz ekiplerimiz anında olay yerine hareket ettiler. İlk olarak Sahil Güvenlik botlarımız saat 23.00 sıralarında bölgeye ulaştılar. Hemen arkasından Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüzün botları olay yerine ulaştı. Kıyı Emniyeti
Genel Müdürlüğümüzden 2 adet kurtarma römorkörü, 2 adet can kurtarma botu, 1 adet tahli sıhhiye botu herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmamak için olay yerine gitti. Ardından ise Gökçeada’da konuşlandırılan bir deniz ambulansımızı da kaza yerine gönderdik. Ayrıca deniz ambulansı ile sağlık ekibi de gönderdik. Arkasından Hudut Sahiller Genel Müdürlüğünden de bir gemi de yedek olarak kaza yerine gitti. Şuanda da Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüzden en güçlü römorkörümüzde yolda ve bölgeye intikal etmeye çalışıyor. Kazada can kaybı yok. Malta bayraklı gemide 18 mürettebat vardı. Kaptan ile birlikte 12 mürettebat Türk, 6’sı da Filipin asıllı. Malta bayraklı gemi diğer geminin üzerine çıkmış durumda bulunuyor. Batma tehlikesi olan gemi Malta bayraklı gemi. Değer Alman bayraklı gemide 17 mürettebat var. Kaptanla birlikte hepsi yabancı uyruklu personelden oluşuyor. Uluslararası sularda her iki geminin de Türk tarafından kurtarma ve yardım talebi yok. O bölge ise Türk arama ve kurtarma sahasında bulunuyor.

Nitekim oraya Yunanistan tarafından da kurtarma helikopteri gelmiş. Ancak Türk arama kurtarma sahasında olduğu için onlar geri gittiler. Çarpışmadan dolayı çok sınırlı bir deniz kirliliği var. Kirliliğe yol açılmaması, gerekirse müdahale edilmesi için ekiplerimiz sürekli olay yerinde bulunuyorlar. Bizde burada Ankara’daki ilgili kuruluşlarla temas halindeyiz. Bundan sonraki önlemlerimiz bir çevre kirlililiğine yol açılmasına yönelik olacak. Kaza bölgesi uluslararası sularda olduğu için bizim şuan için bir müdahalemiz olmadı. Batma tehlikesi olan Malta bandıralı geminin armatörü ve kaptanı ile de sürükle temas halindeyiz. Diğer geminin batma veya çevre kirliliği oluşturma ihtimali çok zayıf. Ancak yinede bir onu da takip ediyoruz” dedi.

Ege Denizi Bozcaada açıklarında çarpışan Malta Bayraklı Ro-Ro gemisiyle Alman bayraklı boş yük gemisinde ölen ya da yaralanan personel bulunmadığı öğrenildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir