Vali Erkal; “Gündoğdu listede Sıkıyönetim Komutanıydı”

16 Temmuz 2016

Vali Hamza Erkal, darbe girişimi ve Çanakkale’deki gözaltıları ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Vali Hamza Erkal, “15 Temmuz 2016 tarihi itibari ile Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru hükümetini devirmek maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden bir grup terör örgütü mensubunun darbe girişimde bulunması neticesinde dün bütün halkımız milli iradeye sahip çıkmıştır” dedi. Türkiye halkının darbe girişimine karşı dik bir duruş sergilediğini söyleyen Vali Erkal;“Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru hükümeti bu darbeyi yapmaya kalkışan terör örgütü mensuplarını ele geçirmiş durumdadır. Dünden itibaren Çanakkale’mizde de milli iradeye sahip çıkmak, kendi meşru hükümetine devletine ve vatanına sahip çıkmak adına bütün halkımız meydanlara döküldü. Meydanlardan bütün Türkiye’ye sesini duyurdu. Bu milletimizin demokrasiyi özümsediği, kendi meşru hükümetine karşı girişilecek herhangi bir kalkışmayı bertaraf etmeyi kendi canıyla dahi olsa göze aldığının göstergesidir. Özellikle Çanakkale’de halkımız şehitlerimize yakışır bir şekilde vatanına sahip çıkmıştır” diye konuştu.

Listede Yer Alıyordu!

Ardından Çanakkale’de gözaltına alınan Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu hakkında konuşan Vali Erkal, “Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yer alan terör örgütü mensuplarının yayınladıkları listede Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı olarak görev yapan Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu listede sıkıyönetim komutanı olarak belirlenmiş. Bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız onunla ilgili gözaltı işlemi uygulamıştır. Şu an gözaltındadır. Konutunda ve makamında aramalar yapılarak yasal işlemler gerçekleştirilecektir” açıklamasında bulundu.

Gelibolu’da Darbecilere Katılacaklar Gözaltına Alındı

Vali Erkal, gözaltı olayları ile ilgili ayrıca şu önemli açıklamalarda bulundu:

“Gelibolu ilçemizde dün 419 Türk, 49 Katarlı, 7 Tunuslu, 2 Gürcü toplam 477 kara harp okulu öğrencisi, 16 Subay ve astsubay ile 9 şoför emir aldıkları için İstanbul’a dönüş yapmak ve oradaki darbecilere katılmak üzere harekete geçmeleri dolayısıyla gözaltına alınmışlardır. Gelibolu Cumhuriyet Başsavcılığının onlarla ilgili işleri devam etmektedir. Halkımızın, Çanakkalelilerin kendi hükümetlerine sahip çıkmaları ve bu iradeyi sabaha kadar o meydanlarda durarak göstermeleri dolayısıyla ben bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çanakkale evladına yaraşır bir tavır içerisinde olmaları dolayısıyla da mutluluk duyuyorum. Çanakkale den harekâta başkaca katılan olmamıştır ancak istihbarat birimlerinin elde edeceği bilgiler çerçevesinde bunlar genişleyebilir.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir