Vali Hamza Erkal, Basın Mensuplarının Sorularını Yanıtladı

25 Şubat 2016

Vali Hamza Erkal bugün düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendirerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Vali Yardımcıları Saim Eskioğlu, Bekir Sıtkı Dağ, Adil Karataş, Vali Yardımcısı İl Özel İdare Genel Sekreteri Can Aksoy, İl Jandarma Komutanı Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Özden’in de katıldığı toplantıda, Vali Hamza Erkal Çanakkale’nin çok önemli bir şehir olduğunu, içinde bulunulan süreçte ön plana çıkması gerektiğini söyledi. Vali Hamza Erkal, Çanakkale denilince akla ilk gelenin dini milliyeti ne olursa olsun bu memleketin evlatlarının bu vatan için savaştıklarını ve şehit düştükleri yer olduğunu söyledi. Vali Hamza Erkal basın toplantısının başında ayrıca şu açıklamalarda bulundu;

“Çanakkale’den gönderilen barış esintilerinin, Çanakkale Ruhunun tüm Türkiye’ye barış getireceğine inanıyoruz.
100. yıl nedeniyle yapılan o muhteşem törenlerle Çanakkale, daha çok insanın gönlünde yer buldu. Bu sene yapacağımız törenlere bu çıtayı aşağı çekmeden mümkünse yükselterek yürütmeye gayret ediyoruz. 18 Mart içinde yaşadığımız coğrafyada süre gelen terör olayları nedeniyle önem arz ediyor. Bu törenlerle biz Türkiye’nin her köşesine birlik beraberliğimizi ilan edecek bir mesaj vermeye çalışıyoruz. Çanakkale 18 Mart törenleri sadece Çanakkale de yürütülmüyor. Ülkenin her köşesinde her okulunda törenler yapılıyor. Çanakkale Ruhu, ülkenin en ücra köşesine kadar birliğimizin beraberliğimizin mührünün vurulduğu ve bütün milletçe paylaşıldığı bir anlamı ifade ediyor.O yüzden de törenlerin ses getirecek, insanlığın ruhuna kalbine beynine işleyebilecek onlara birliğimizi beraberliğimiz hatırlatacak manada ses getirecek bir tören olmasını arzu ediyoruz. Ümit ediyoruz ki hem Cumhurbaşkanımız hem Başbakanımız beraber gelecekler şu anki program onu gösteriyor. Aksi bir durum olmadığı sürece öyle gelişecek. Bunun neticesinde bu törenlerimiz bilindik ve Çanakkale’nin rutin olduğu üzere alışageldiği bir tören şeklinde icra edilecek.”

Görev Süresindeki Çalışmaları Anlattı

Çanakkale’deki görev süresi boyunca da yapılan çalışmalarla ilgili bir değerlendirmede bulunan Vali Hamza Erkal, ayrıca şunları kaydetti:

“Geldiğimden beri ili tanımaya gayret ediyorum. Güvenlik, eğitim, sağlık, sosyal politikalar ve her alanda adımlar atmaya gayret ediyoruz. Birincil hedefimiz insanların kalbine ve gönlüne hitap etmek onlara uzattığımız eli onların da tutmasını sağlamak. Şu an bulunduğum nokta itibariyle bunu yakaladığımı düşünüyorum. Gittiğimiz her ortamda insanların bize yaklaşımı tavrından bizim onlara yönelik samimiyetimizi yakaladıklarını fark ettik. Bu devletin bu millet için var olduğunu bütün kamu görevlilerin de devlet adına ama millet için hizmet sunduklarını insanlarımız hissetmeye başladı. GESTAŞ, Terzioğlu Vakfı ile ilgili adımlar attık yeni kadrolaşmalara gittik. Hastanelerimizin bir kısmının ihalesinin yapılmasını sağladık. Hem üniversite, hem devlet hastanesi bitiriliyor. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün yapmış olduğu huzurevi bitirilerek yakında hizmete açılacak. Vilayetlere Hizmet Götürme Birliği’nin yaptırmış olduğu Eceabat’taki bina bitmek üzere. Ezine Gıda İhtisas Bölgesiyle ilgili yer seçimleri tamamlandı ve bundan sonraki süreçte müteşebbis heyet oluşturulabilecek. Şehrimizin yapısı turizm, eğitim, kültür üzerine kurgulanmış ve doğallığı da bunu gerektiren bir konumda. Biz de çoğunlukla tarım turizm ve kültür konusunda adımlar atmaya gayret ediyoruz. Elbette bunun yanında çevreyi kirletmeyen doğayla uyumlu sanayilerin de bu sisteme entegre olması için gayret ediyoruz. Buraya uygun yatırımların gelmesi için gayret etmeye çalışıyoruz. 6 aylık süre içerisinde bütün Sivil Toplum Örgütleriyle halkımızla buluşmaya gayret ettik onların sorunlarını dinlemeye çalıştık. En çok sıkıntı yaşanan turizm alanıyla ve termal turizmle ilgili tekrar tekrar toplandık. EMİTT Fuarı’nda TÜRSAB üyeleriyle, turizm Acentalarıyla bir araya geldik. Bu yıl yaşanma ihtimali olan handikabın çözümüyle ilgili hep beraber gayret sarf ettik.”

“NATO ve Yunanistan Mülteci Göndermedi”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Vali Hamza Erkal, NATO gemilerinden mülteci gönderilip gönderilmediğine ilişkin soruya karşılık, “Ne NATO gemilerinden ne de Yunan tarafından gönderilen tek mülteci dahi yok. Gönderilen bir şahsın alınmama durumu da olmayacağına göre bu doğru değil.” dedi. Bölgede daha önce yoğun bir göç trafiğinin yaşandığını kaydeden Vali Hamza Erkal alınan tedbirlerle Çanakkale’nin bu konuda Türkiye’nin en başarılı illeri arasında yer aldığını kaydetti.

“Vakıf Denetiminde Sona Gelindi”

Vali Hamza Erkal, Terzioğlu Vakfı ile ilgili olarak, “Terzioğlu Vakfı’nın öğrencilere burs vermesini ele aldık. Amacı tamamen öğrencilere burs vermek olan bir vakfın imkânlarını zorlayarak muhakkak ki burs vermesi gerektiğini söyledim. Vakıf şu an denetimde, müfettiş çağırdık henüz bitirmedi ama sona doğru gelindiğini biliyoruz. Fakat sizin de malumu 2 tane vali yardımcısı arkadaşımızı görevlendirdik mütevelli heyetinde onlar var. Müfettişin denetimini bekliyoruz bittikten sonra da adım atacağız. Vakfın durumu ile ilgili net bir şey olsun ki yol haritasını ona göre çizelim. 46 Milyon TL bir yurt yapımı konusu var. Alınan krediler ve ödemeler var. Bunlarla ilgili ne yönde adım atılacağı ve ne yapılması gerektiğiyle ilgili denetimden sonra karar verilecek. Arsa satma yoluna girmeyeceğiz. Daha çok mevcut olan daireler var. O dairelerin kiraları çok düşük onları satacağız ve öyle bir yol izleyeceğiz. Şu an 636 öğrenciye burs veriyoruz” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir