Vali Konağı İmar Komisyonuna Havale Edildi

Vali Konağı İmar Komisyonuna Havale Edildi
06 Ocak 2013

Valilik tarafından köy hizmetlerinin bulunduğu alana yapılması planlanan Vali Konağı Belediye Meclisinde tartışmalara neden oldu. Vali Konağının bu alana yapılmasını kabul etmeyen bazı meclis üyeleri yapılacak alanının halka açılmasının daha uygun olacağını söylediler.

Ak Parti Belediye Meclis üyesi Hakan Vural alanın önemine değinerek; “Bu dosyayı geçen ay reddetmiştik. Yine önümüze geldi. Bu dosyanın ayrı bir özelliği var. Oda Vali konağı olması. Sayın Valimiz devletimizi temsilen şehrimizin en büyük bürokratıdır. Onu rahat ettirmek gibi görev ve misyonumuz bulunmaktadır. Ancak bir taraftan da bizim bizden sonra gelecek kuşaklara nesillere sağlıklı, güzel, derli, toplu bir şehir bırakma gibi Sayın Valiyi rahat ettirmekten daha önemli bir görevimiz bulunmaktadır. Vali konağının tipi bu olmuş, yüksekliği bu olmuş bunlar ufak detaylar bunları tartışmamamız lazım. Ancak biz hep bu alana kilitleniyoruz. 2 ay önce sayın vekilin bir dosyası kitle işlenerek geldi şimdi orada dükkan faaliyetleri başlıyor. Şimdi vali konağı geldi. Birkaç ay sonrada diğerleri gelecek. Emin olun yarın öbür gün halka çıktığımızda kimsede ya bu meclis ne iyi çalışmış bu bölgelerle ilgili ne iyi planlama yapmış demeyecek. Bize arkamızdan beddua edecekler. Biz bugün için günü kurtarıyoruz. Sayın valimize gereken hörmeti yapıyoruz. Bu kent halkına da bu noktada gereken önemi göstermiyoruz. Geçen gün bir yerel gazetede bir vatandaşın yazısını okudum. Çanakkaleli olarak biz bu alandan faydalanmalıyız diyerek BİMER’e başvurmuş. Ben kendisini kutluyorum. Kent Konseyini de içinde görmek istediğimi ifade ediyorum. Bu dosyada bence çok aceleci davranmayalım. Yandaki turizm alanıyla diğer alanlarla birlikte bunu onaylayacaksak onaylayalım. Bunu böyle yapmadığımız zaman önümüzdeki nesiller bizi hiç hoş yad etmeyeceklerdir” dedi.

“Bakir bir bölge”
Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi Celal Karakaş da Çanakkale’nin en bakir alanının bu bölge olduğunu kaydederek; “Çünkü şehir yapılaşmış. Bundan sonra yeni kent anlamında insanlar soysal yaşamlarının gelişmesi anlamında yeni alanlara ihtiyacımız var. Böyle boş alanda başka yerde bulamayız. Biz bazı dosyaları red ediyoruz burada imar yapılmaz diye doğru. Kamu neden konut yapıyor o zaman. Biz valimizi en iyi yerlerde oturtalım ama neden bu alan. Şehrin bu alana ihtiyacı var. Şehir burada nefes alacaktır. Hakan Vural’a katılıyorum. Valiliğin teklifini red etmeyelim ama başka şekil verelim. Oylama olursa olumsuz düşünüyorum komisyon tekrardan çalışmalıdır” diye konuştu.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da plan gereği buraya yapı yapılmak durumunda olduğuna dikkat çekerek; “Başka çare yok. Ama ne bina yapılır tartışılır. Valilik bir proje getirdi. Konutum bu diyor. Biz diyoruz ki bunu at böyle bir şey yok diyoruz. Bu konuyu Kent Konseyinde konuşalım desem. Herkes katılır mı? Onun üyeleri içinde valilik de var. Uygun olur mu?” dedi.

Konuşmaların ardından dosya oylamanın ertelenmesi istemiyle oy çokluğu ile kabul edilerek imar komisyonuna havale edildi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir