Vali Tuna, Danimarka’ya Gidiyor

26 Eylül 2011

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Avrupa Kıyı Bölgeleri Konferansı’nın 39. Genel Kurul Toplantısına katılmak üzere bir heyetle Danimarka’nın Aarhus kentine gidecek.

Her yıl bir bölgede yapılan genel kurul toplantılarının 2007 yılında Çanakkale’de yapıldığını belirten Vali Güngör Azim Tuna, “Bu toplantıya Rusya, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Estonya, Hırvatistan, Ukrayna, Belçika gibi değişik ülkelerden yaklaşık 130 üst düzey yönetici katılmıştı. Bu yıl 39.’su yapılacak olan genel kurul toplantısı 28 ile 30 Eylül 2011 tarihlerinde Danimarka’nın Aarhus kentinde gerçekleştirilecek. Bilindiği üzere İlimiz 2004 yılından buyana Avrupa’nın deniz politikalarının takip ve uygulanması, deniz güvenliği konusunda bölgeler arası işbirliğinin sağlanması konularında katılımcı ülkelerin ortak hareket etmesi, çevre ile ilgili politikalar geliştirilmesi ve özellikle politik çevrelerde lobi faaliyetleri oluşturulması ve daha önemlisi üretilen politikaların aktif biçimde Uluslararası Denizcilik Örgütü ve Avrupa Birliği Parlamentosu gibi etkili platformlarda işlenmesi hususlarında çalışmalar yapan, Avrupa Kıyı Bölgeleri Konferansı’na (The Conference of Peripheral Maritime Regions /CPMR) üye. CPMR’ye olan üyelikle bölgesel ve ekonomik kalkınma politikaları alanında Avrupa’nın denize kıyısı olan bölgelerinin çıkarlarını korumak üzere Avrupa Birliği’nin politik karar mekanizmaları ve kurumları nezdinde sözcülük ve lobicilik yapılabilmekte, Avrupa Birliği’nin bölgesel politikalarının belirlenmesinde aktif rol oynayıp, Genel Tarım ve Balıkçılık politikaları ve trans ?Avrupa Ağı ile birlikte AB’nin genişleme süreci kapsamında çeşitli projeler için fonlardan yararlanılabilmektedir. Amacımız ülkemizi ve tabiiki ilimizi en iyi şekilde temsil etmek ve başta komşu ülkelerdeki bölgeler olmak üzere Avrupa’nın diğer bütün bölgeleriyle olan olumlu anlamdaki ilişkileri geliştirmek Çanakkale’nin tanınmasına katkı sağlamak ve Çanakkale adına bu güzel birliktelikten daha somut neticeler elde etmek” dedi.

Türkiye’yi 2008-2010 arası Çanakkale Dönem Valisi temsil ederken, 2010-2012 dönemi için Trabzon il Valisi temsil ettiği öğrenildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir