Vali Tuna: “Hamidiye Tabyaları Projesi Bu Yıl İçinde Hazırlanacak”

08 Eylül 2011

Çanakkale’de Milli Savunma Bakanlığı’ndan Kültür Bakanlığı’na 20 yıl süre ile devredilen Barbaros mahallesindeki sahil kesiminde 105 dönümlük arazi üzerinde bulunan Hamidiye Tabyaları’nın ne amaçla kullanılacağı konusundaki belirsizlik sürerken, projenin bu yıl içinde hazırlanacağı açıklandı.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, tarihi değere sahip olan Hamidiye Tabyalarının bulunduğu alanın ne amaçla değerlendirileceği konusunda kararın alınması sırasında çok dikkatli davrandıklarını belirterek, “Çanakkale Savaşları’nın en önemli yerlerinden birisi olan bu tabyaların çok iyi değerlendirilmesi lazım. Şuan bu yer ile ilgili bölgede kazı çalışması yapılması için 100 bin TL ödenek geldi. Bu kazı çalışması sonunda burası ile ilgili neler yapabiliriz bunları konuşacağız. Bu alanı tarihe uygun hale getirmemiz gerekiyor. Projenin bu yıl içinde çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Vali Tuna, Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümü kapsamında oluşturulacak olan 2015 Ajansı ile birlikte bu projeyi ele alabileceklerini de belirterek, “Tabii bu proje 2015 Ajansı tarafından değil de, Kültür Bakanlığı tarafından da ayrıca ödenek gönderilerek yapılabilir. En büyük amacımız bu yeri en kısa sürede güzel bir görünüme kavuşturmak ve halkın kullanımına açmak” dedi.

“2015 AJANSI ÇOK ÖNEMLİ”
Vali Tuna, 2015 Çanakkale Ajansı’nın önemine de değinerek, “Bu Ajansı çok önemsiyoruz. Avustralyalılar daha şimdiden Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümü ile ilgili ülkelerinde hazırlıklarına başlamışlar. Bizimde bu kapsamda hazırlıklara şimdiden başlamamız lazım. Bu konuda oluşturulacak ajanstaki büyük bütçe sadece Çanakkale’de bu etkinlikler için kullanılacak. Öncelikli olarak Çanakkale Savaşları ile ilgili yer üstünde ve yer altındaki eserlerin restorasyonu ve bakımları yapılacak. Bu ajans Çanakkale için bir nimet. Karar çıkması halinde bu parayla Çanakkale çok büyük avantajlar sağlayacak” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir