Vali Tuna: “Troia Müzesi, Çanakkale’nin Turizmine Büyük Katkı Sağlayacak”

10 Eylül 2011

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Troia Antik kenti girişine kurulacak olan müzenin ilin turizmine büyük katkı sağlayacağını belirterek, “Müzenin Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümü olan 2015 yılına yetişmesinden yanayız” dedi.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan yaklaşık 5000 yıllık geçmişe sahip Troia ören yerinden çıkarılan arkeolojik eserlerin korunması ve sergilenmesi amacıyla Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye köyünde yapılacak müzenin önemine değinen Vali Güngör Azim Tuna, “1998 yılından buyana UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası ilan edilen ve sadece bizim değil, tüm insanlığın ortak mirası olan Troia’ya yapılacak olan bu müze Çanakkale’nin turizmine çok büyük katkılar sağlayacak. Troia antik kenti girişindeki 105 dönümlük arazi üzerine yapılacak müzenin 2012 yılında ihalesinin yapılıp, 2015 yılında tamamlanmasını arzu ediyoruz. Çanakkale savaşları’nın da 100. yıldönümü olan 2015’de müzemizin açılması ile bu bölgede turizm hareketliği daha da artacak. Bunun ardından da ülkemizden yurtdışına kaçırılan Troia hazinelerini de geri talep edebileceğiz” dedi.

105 dönümlük arazi üzerine yapılacak olan Ömer Selçuk Baz’a ait Troia Müzesi Projesi’nin tamamlanmasının ardından burada 12 bin 336 arkeolojik, 2 bin 747 etnografik ve 15 bin 202 de sikke ziyaretçilerin ve dünyanın ilgisine sunulacak. Müzenin açılmasının ardından da yurtdışına kaçırılan Troia Hazinelerinin geri iadesi konusunda çalışmalara başlanacak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir