Vali Tuna Yeni Zelanda’da Resmi Temaslarını Sürdürüyor

17 Şubat 2013

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanlığının resmi konuğu olarak gittiği Yeni Zelanda’da temas ve incelemelerini sürdürüyor. Vali Tuna’ya bu ziyarette Çanakkale 2015 – 100.Yıl Koordinasyon Merkezi Yürütme Kurulu Başkanı ve Vali Yardımcısı Alper Faruk Güngör eşlik ediyor.

10 Şubat Pazar günü Auckland havaalanında Gazi İşleri Bakanlığı Genel Müdürü Rick Ottaway ve Bakanlık Heyeti tarafından karşılanan Vali Tuna, Auckland temaslarının ardından uçakla başkent Wellington’a geçti.11 Şubat Pazartesi günü Wellington’da T.C. Büyükelçisi Damla Yeşim Say tarafından karşılandı. Aynı gün Yeni Zelanda Dışişleri, Savunma, Gazi İşleri, Kültür ve Miras Bakanlığı yetkilileri ile 2015 yılı Anma törenleri konusunda bir değerlendirme toplantısı yapıldı ve bu yıl 24-25 Nisan’da Gelibolu Yarımadasında ve Anzak Koyunda yapılacak anma törenlerinde Yeni Zelanda’yı temsil edecek olan Savunma Bakanı Dr. Jonathan Coleman’a bir nezaket ziyareti gerçekleştirildi.

12 Şubat Salı günü Birincil Sanayiler Bakanı (Eski Gazi İşleri Bakanı) Sn Nathan GUY ve yeni Gazi İşleri Bakanı Michael Woodhouse ile yapılan görüşmelerin ardından Milli Savaş Anıtı ve Meçhul Asker Anıtı ziyaret edildi. Yeni Zelanda – Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleriyle parlamento binasında bir öğle yemeğinde beraber olan Vali Tuna ve beraberindeki heyet, öğleden sonra Dışişleri Bakanı Murray McCully ile Yeni Zelanda Başbakanı John Key tarafından kabul edildi.

Yeni Zelanda ziyaretinde burada yaşayan Türk toplumunun temsilcilerinden The Pearl of Islands Foundation ? Adaların İncisi Vakfı yetkilileriyle de görüşen ve 2015 yılı hazırlıkları konusunda fikir alışverişi yapan Vali Tuna, Yeni Zelanda temaslarını sürdürüyor.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir