Valilikten Deniz Otobüsünün Arızasıyla İlgili Açıklama

04 Eylül 2014

Çanakkale Valiliği, yaz sezonunda arızalanarak seferleri iptal edilen Conkbayırı deniz otobüsü hakkında yazılı açıklama yaptı. Deniz otobüsünün seferi için gerekli idari işlemlerin tamamlanmasının ardından, 02.09.2014 Salı günü itibariyle yeniden seferlerine başladığını duyuran Çanakkale Valiliği, zorunlu gecikmenin yurtdışından elde edilen makinelerin Çanakkale’ye ithal edilme sürecinden kaynaklı olduğunu belirtti.

SANCAK MAKİNESİNDE BLOK HASARI YAŞANDI
Yaz sezonunda vatandaşlara hizmet veremeyen Conkbayırı deniz otobüsünün, 6 Haziran 2014 tarihinde arızalandığını dile getiren Çanakkale Valiliği bunun sebebi olarak şunları dile getirdi:

“Gökçeada ve Bozcaada sakinlerinin ulaşım ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için, Gestaş Norveç’te üretilen GÖKÇEADA 1 ve CONKBAYIRI isimli deniz otobüslerini filosuna katmıştır. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın projesi kapsamında Mardin’den gelerek 02-07.06.2014 tarihlerinde İlimizde kalacak olan sosyo – ekonomik düzeyi elverişsiz kadınlardan ve çocuklardan oluşan heyetin Çanakkale – Gökçeada ulaşımlarının sağlanması hususunda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün talebi üzerine, CONKBAYIRI deniz otobüsü 6 Haziran 2014 tarihinde misafir heyeti Gökçeada’dan Kabatepe Limanı’na getirmek üzere, saat 18:35’te Çanakkale’den Gökçeada-Uğurlu Limanı’na hareket etmiştir. Uğurlu Limanı’na 11 mil kala, sancak makine dairesinde meydana gelen arıza nedeniyle stop edilmiştir. Yapılan ilk incelemelerde, sancak makine dairesinde yağ buharı çıkışı olduğu tespit edilmiş. Gerekli tedbirlerin alınmasını takiben, şirket talimatı ile Çanakkale’ye geri dönmüştür. Yapılan incelemelerde, deniz otobüsünün sancak makinesindeki blok hasarı nedeniyle makinenin çalışamaz durumda olduğu tespit edilmiştir. Bu süreçte başından itibaren sigorta şirketi ile bağlantı kurulmuş olup, tüm incelemeler ve hasar tespitleri sigorta eksperlerinin ve deniz otobüsünün klas şirketi olan Türk Loydu’nun sörveyörlerinin katılımı ve gözetimi altında yerine getirilmiştir”

SÜRECİN KISALTILMASI MÜMKÜN DEĞİL
Conkbayırı deniz otobüsünde yaşanan arıza sonrasında, üretici firmalar ile iletişime geçildiğini belirten Çanakkale Valiliği, arızaya neden olan makinenin ise ancak 2-3 aylık bir süreç içerisinde ithal edilebildiğini vurguladı. Makine montaj işlemlerinin 22.08.2014 tarihinde başlandığının yazıldığı açıklamada; “Makinenin çalışamaz durumda olduğunun tespiti üzerine, üretici firmalarla iletişime geçilmiştir. Uygun makinenin tespit edilmesini takiben, yurtdışına sipariş verilmiştir. Makinenin sipariş üzerine hazır hale gelmesi ve ithal edilmesi yaklaşık 2-3 aylık bir süreçtir. Bu tür ürünlerde stoklu çalışma sistemi mevcut olmadığı içi, sürenin kısaltılabilmesi imkânı bulunmamaktadır. Makinenin hazır hale gelmesi üzerine ithali gerçekleştirilmiş ve şirketimize teslimi ile birlikte, 22.08.2014 tarihinde montaja başlanmıştır. 24.08.2014 tarihinde Türk Loydu sörveyörü ve makinenin üretici firma mühendisi gözetiminde deneme seyri yapılmıştır. Deniz otobüsünün seferi için gerekli idari işlemlerin tamamlanmasının ardından, 02.09.2014 Salı günü itibariyle seferlerine başlamıştır. CONKBAYIRI deniz otobüsünün 6 Haziran’dan bugüne makine arızası nedeni ile takip edilen sürecin tamamının sigorta şirketi ile birlikte takip edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir