Yağmur Altında Deve Güreşi Festivali

15 Şubat 2010

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey beldesinde yağmur altında düzenlenen deve güreşi festivali büyük ilgi gördü.

Umurbey stadında gerçekleştirilen ve Ege ve Marmara bölgesinden 120 çift devenin katıldığı deve güreşi festivalini 3 bine yakın güreş sever izledi. Yağışlı havada yapılan güreşlerde develer birbirleriye kıyasıya güreşirken, vatandaşlar da bol bol deve sucuğu yiyip eğlenerek bu anın tadını çıkardı. Karacaören köyünden Ömer Özdoğan’ın baş hakemliğinde başlayan güreşte zaman zaman boyunları kilitlenen develeri ile urgancılar birbirlerinden güçlükle ayırabildi. Müsabakalar sonunda Kaymakamlık kupası için Aydın Ulucak’tan “Çılgın Özer” ve Edremit’ten “En İyisi Ceylan” karşılaştı. Güreş sonunda “Çılgın Özer” kaymakamlık kupasını alırken, 2 olan “En İyisi Ceylan” ise belediye kupasını aldı.

Güreş ile ilgili açıklamalarda bulunan Umurbey Belediye Başkanı Ahmet Vedat Özkan, belediye meclisinde alınan kararla deve güreşlerinin bundan sonra her yılın Şubat ayında festival olarak yapılmasını kararlaştırdıklarını belirterek, “Uzun süreden bu yana hava muhalefeti dolayısıyla deve güreşlerinin ertelenmesi beldemizdeki güreşlere ilgiyi arttırdı. Giriş ücretinin 10 TL olduğu güreşlerde bayan izleyicilerden ise ücret alınmadı. Ege ve Marmara bölgesinden 120 çift devenin katıldığı deve güreşi festivalini 3 bine yakın güreş sever izledi. Gelecek yıllarda bu ilginin daha da fazla olmasını bekliyoruz” dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...
  • H
    15/02/2010 22:35

    Tanıtımın yetersiz olduğunu düşünüyorum. Lapsekide yaşayan biri olarak son gün haberimin olmasını buna bğalıyorum.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir