Yangın Söndürme Uçakları Eylül Ayı Sonunda Bölgeden Ayrılacak

09 Eylül 2009

Orman yangınları konusunda en hassas bölgelerin başında yer alan Çanakkale’de yaz mevsimi boyunca görev yapan 5 söndürme uçağının Eylül ayı sonunda ilden ayrılacağı açıklandı.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri Mayıs ayı sonundan bunana Çanakkale?de görev yapan ?Türk Hava Kurumu’na ait biri keşif olmak üzere toplam 5 söndürme uçağının görev süresinin Eylül ayı sonunda dolacağını belirterek, ?Her seferde 1,5 ton su alma kapasitesine sahip söndürme uçakları sezon boyunca yaptıkları başarılı çalışmaları ile göz doldurdu. Uçaklarımız her türlü olumsuz durumu göz önünde bulundurularak Eylül ayı sonuna kadar ilimizde havaalanında konuşlandırılmaya devam edecek. Bu ay sonunda da görevlerini tamamladıktan sonda ilimizden ayrılacaklar? dedi.

Uçakların Çanakkale?den ayrılmasının ardından 2 helikopterin Ekim ayı sonuna kadar görevlerine devam edeceğini de belirten yetkililer, ?Helikopterlerimiz ise Ekim ayı sonuna kadar ilimizde kalmaya devam edecek. Herhangi bir orman yangını olduğu taktirde helikopterlerimiz müdahalede bulunacak? şeklinde konuştu.
Bu arada Çanakkale ili genelinde 2009 yılında toplam 20 yangında 58 hektar alanın yandığını da belirten yetkililer, anında yapılan müdahaleler sebebiyle yanan alan miktarının azaldığını sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir