“Yaya Erişimi ve Bisiklet Kullanımı Özendirilmeli”

21 Eylül 2017

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal, 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında 22 Eylül Otomobilsiz Kentler Günüyle ilgili açıklamalarda bulunarak kentlileri 24 Eylül Pazar günü gerçekleştirilecek Süslü Kadınlar Bisiklet turuna davet etti.

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“22 Eylül; yayalar, bisikletler, toplu taşıma araçları ve sürdürülebilir ulaşımın tüm diğer yöntemlerinin teşvik edildiği bir gündür. 22 Eylül’de dünyanın birçok kentinde, yalnızca toplu taşıma araçları trafiğe çıkıyor. Tüm yollar yaya ve bisiklet geçişine açılıyor.
İnsanların yaşadıkları kentin özel motorlu taşıtlarından arındırılmış olarak deneyebilmeleri için, bir fırsat yaratılıyor. Bu fırsatın değeri bilinmeli ve sahip çıkmalıyız. Kent yaşamının içinde ulaşabilir bisiklet kullanma alışkanlığı dikkate alınarak, bisikletinde temel bir ulaşım biçimi anlayışı yaygınlaşmaktadır. Çevre kirliliğini, karbon salınımını, gürültüyü azaltma, trafiği kent merkezlerinde hafifletme, kısa ve orta mesafede daha rahat ulaşımı sağlayabilmek için bisiklet kullanımı tercih edilmelidir.
Hem günlük yaşantımızda hem de afetlerde bisiklet kullanımı çok önemlidir. Özellikle depremlerde olarak ‘Altın Saatler’ olarak bilinen ilk 72 saatte ulaşım aracı bisiklettir. Çünkü ihtiyaç duyulan sessizlik ancak bisikletle sağlanmaktadır.
Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak amacımız:
1- Bisiklet yollarına yaya geçitlerine ve engelli uyarılarına dikkat çekerek, duyarlık yaratmayı
2- Belediyemizin yaptığı ve yapmayı sürdürdüğü bisiklet yollarının kullanımını özendirmeyi
3- Avrupa İnsan Hakları bildirgesinde yer alan kentsel alanlarda spor ve boş zamanların değerlendirilmesi
4- Enerjide verimliliğin artması ve israfın önlenmesine katkı vermek
5- Kent içi bisiklet kullanımı anlayışını yaygınlaştırmaktır.

Çevremiz, kentimiz ve kendimiz için;
– Kent içinde yaya erişiminin ve bisiklet kullanımının özendirilmesi
– Belediyemizin kentte uygulamaya koyduğu “ÇABİS” bisikletinin park et-devam et gibi bisiklet istasyonlarının kullanılması, belediyemize ayrıca çok teşekkür ederiz.
– Özel otoların kullanımının azaltılması
– Toplu taşıma araçlarının tercih edilmesi gibi önlemlerle günlük yaşantımızı kolaylaştırarak çevresel, ekonomik ve toplumsal sürdürebilirliği sağlayabiliriz.
Bu kapsamda; Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak otomobilsiz kentler gününe vurgu yapmak ve kadını görünür kılmak adına geçmiş yıllarda düzenlediğimiz bisiklet turunu bu yıl süslü kadınlar platformu yapmaktadır. 24 Eylül’de yapacağı bisiklet turuna katkı ve destek veriyoruz. Bisikletli ve yaya yürüyüşü etkinliğinin Barışın kenti Çanakkale’mize “Sağlık İçin Spor ve Bisikletli Yaşamlar” getirmesini dileriz.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir